Na spacerze z dwoma biskupami [zdjęcia]

2024-07-28 18:49:26(ost. akt: 2024-07-28 22:51:13)

Autor zdjęcia: Radek Niemczynowicz

Ignacy Krasicki i Teodor Potocki poprowadzili gości zamkowych aleją biskupów w Lidzbarku Warmińskim. W spacerze wzięło udział ok. 50 osób, z czego większość wystąpiła w strojach stylizowanych na historyczne.
Pierwszy Spacer Aleją Biskupów w Lidzbarku Warmińskim cieszył się sporym zainteresowaniem. Tego dnia można było wypożyczyć za darmo kostium z zasobów zamkowych, trzeba było tylko pojawić się odpowiednio wcześnie w wypożyczalni.

— Pierwszy raz przebrałam się za historyczną postać — opowiada Henryka Gulbińska. — Przyjechałam z moją kuzynką Lilą i obie wspaniale się bawiłyśmy. Przy okazji dowiedziałyśmy się wielu ciekawostek z historii miasta. Mam nadzieję, że to wydarzenie będzie kontynuowane w następnych latach, a na to się zapowiada.

Rzeczywiście, główny organizator — zamek, czyli Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim ma taki plan, dlatego kierownik tej instytucji Małgorzata Jackiewicz-Garniec zaprosiła na kolejne edycje. Bardzo ucieszyła ją frekwencja i zainteresowanie tak mieszkańców, jak i turystów, którzy tego dnia odwiedzili miasto.

Spacer rozpoczął się na dziedzińcu zamkowym, gdzie wszystkich uczestników powitała wspomniana już Małgorzata Jackiewicz-Garniec, a towarzyszyli jej dwaj biskupi - Ignacy Krasicki (w tej roli Tadeusz Krenc) oraz Teodor Potocki (ks. Roman Chudzik, były proboszcz, dzisiaj emeryt, lidzbarskiej parafii pw. Piotra i Pawła). Wśród spacerowiczów była też bratanica biskupa Krasickiego Anna Charczewska z córką Urszulką (Teresa Deniziak i Ola Rakowska). W kostium z epoki ubrał się również burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski i wielu mieszkańców miasta oraz turyści.

Aleja biskupów wiodła przez dziedziniec przedzamcza, na którym o historii wybranych pomieszczeń zamkowych, a także Pałacu Grabowskiego i figurze św. Katarzyny opowiadali biskup Ignacy Krasicki oraz... Urszulka. Spacerowicze poszli następnie na kolejne mosty prowadzące przez Łynę. Na tym przy kościele parafii św. ap. Piotra i Pawła między innymi o dzwonach kościelnych opowiedział biskup Teodor Potocki. Kolejne przystanki miały miejsce na terenie dawnych ogrodów biskupich, gdzie wielu uczestników spaceru zaskoczył rozmach przy powstawaniu tego miejsca.

Warto wspomnieć, że heilsberskie (lidzbarskie) ogrody biskupie rozciągały się na południe od kościoła, na prawym brzegu Łyny i były tworzone od końca XV wieku. Niegdyś, zwłaszcza za czasów biskupa Krasickiego, pełne były posągów, wyjątkowych roślin, miejsc do odpoczynku. Obaj biskupi, tak Teodor Potocki, jak i Ignacy Krasicki mieli wielki wkład w powstanie i rozbudowę ogrodów.

Spacer zakończył się pod Oranżerią Kultury, czyli pod klasycystycznym pawilonem ogrodowym, który do dzisiejszego dnia cieszy swoim pięknem (resztę budowli zniszczono podczas wojen szwedzkich). W Oranżerii na strudzonych wędrowców czekały wygodne krzesła i woda, a tego dnia temperatura na termometrach była dość wysoka.

W Oranżerii odbył się pierwszy konkurs na najciekawszy strój inspirowany XVIII wiekiem, który wygrała Danuta Ruszkowska. Jury przyznało także dwa wyróżnienia, które powędrowały do Teresy Lipskiej i Oli Rakowskiej. Współorganizatorem konkursu było Stowarzyszenie "Kocham Warmię", którego prezeska zaprosiła już teraz do udziału w kolejnym konkursie zaplanowanym na rok 2025.

Wspaniałą pamiątką ze spaceru będzie zapewne dla wszystkich wspólna fotografia na schodach Oranżerii. Wydarzenie to inicjatywa lidzbarskiego zamku, ale do organizacji włączyło się Stowarzyszenie "Kocham Warmię" oraz Oranżeria Kultury i Lidzbarski Dom Kultury. Nie zabrakło też fundatorów nagród. To doskonały przykład współpracy lokalnej. Kolejny Spacer aleją biskupów za rok.
Ewa Lubińska

Fot. Radek Niemczynowicz/zamek


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B