Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

2024-07-03 12:10:16(ost. akt: 2024-07-03 12:22:49)

Autor zdjęcia: kpp

348 krzewów konopi i 2 kg suszu miał zatrzymany mieszkaniec powiatu lidzbarskiego. Trafił do aresztu. Usłyszał zarzuty posiadania znacznych ilości środków odurzających oraz nielegalnej uprawy konopi innych niż włókniste.
Praca operacyjna i intensywne działania lidzbarskich kryminalnych doprowadziły do ujawnienia i zlikwidowania na terenie powiatu lidzbarskiego nielegalnej uprawy konopi innych niż włókniste. Zajmujący się nią 44-latek został zatrzymany, usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora, decyzją sądu, został tymczasowo aresztowany.

Policjantów kryminalnych na trop 44-latka doprowadziły ustalenia operacyjne, których finał miał miejsce w czwartek, 20 czerwca. Wtedy to policjanci na terenie jednej z posesji w powiecie lidzbarskim ujawnili uprawę krzewów konopi innych niż włókniste oraz susz roślinny. Zastali tam też właściciela uprawy.

Podczas czynności na terenie posesji funkcjonariusze zabezpieczyli 348 krzewów konopi innych niż włókniste oraz ponad 2 kg suszu roślinnego marihuany w różnym stadium suszenia. Policjanci zatrzymali także 44-latka, będącego właścicielem ujawnionych nielegalnych środków, który już następnego dnia w Prokuraturze Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim, usłyszał zarzuty posiadania znacznych ilości środków odurzających oraz nielegalnej uprawy konopi innych niż włókniste, mogących dostarczyć znacznej ilości ziela konopi innych niż włókniste. W sobotę, 22 czerwca sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W Polsce posiadanie znacznej ilości narkotyków jest traktowane jako przestępstwo, za które grożą surowe kary. Zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, za posiadanie znacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

W praktyce, co dokładnie oznacza "znaczna ilość", jest interpretowane przez sądy indywidualnie w zależności od rodzaju narkotyku oraz okoliczności sprawy. Sąd bierze pod uwagę nie tylko ilość, ale również sposób przechowywania narkotyków, ich przeznaczenie oraz kontekst sytuacyjny.

Ponadto, za posiadanie znacznej ilości narkotyków może grozić także kara grzywny oraz obowiązek uczestnictwa w programach resocjalizacyjnych lub terapeutycznych. W przypadku recydywy kary mogą być jeszcze surowsze.

kpp/tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5