Kantata BHP na 120 dzieci, monocton i Sensory zbliżeniowe

2024-06-11 08:17:48(ost. akt: 2024-06-11 08:34:44)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Czy wiecie jak brzmi sześćdziesięcioro dzieci (x 2 koncerty) przy dźwiękach muzyki rytmicznie skandujących, że „trzeba odkładać rzeczy na miejsce”? Zapewniam, że słuchacz truchleje i zaczyna z niepokojem oglądać własne biurko i przyległości uważnie sprawdzając czy aby wszystko leży tam, gdzie powinno.
Taka jest właśnie moc KANTATY BHP, których aż 10 wybrzmiało podczas koncertu interaktywnego w Oranżerii Kultury.

Przybyli goście z klas I - III szkół podstawowych z Lidzbarka Warmińskiego, Kraszewa i Krawczyków zapoznali się z ważnymi zakazami i nakazami dotyczącymi bezpieczeństwa. Jak się okazało o BHP można nie tylko pisać, ale też grać i śpiewać. Jarek Kordaczuk i Izabela Kościesza zaprezentowali koncert interaktywny, na którym dźwięki niezwykłych instrumentów łączyły się ze śpiewem i melorecytacją publiczności tworząc niepowtarzalny klimat i moc.

Artyści wykorzystali przede wszystkim monoctone – elektroakustyczny instrument sterujący analogowymi syntezatorami modularnymi będący wynalazkiem Jarosława Kordaczuka, a także sampler oparty na sensorach zbliżeniowych emitujący rozmaite dźwięki dzięki ruchowi tancerki, która zbliża lub oddala dłonie od poszczególnych z nich. Dźwięki, które są wydawane przez instrumenty są naprawdę niezwykłe i wręcz trudno je opisać, ale zgromadzonym gościom przypadły do gustu. W połączeniu z tekstami silnie oddziaływały na wyobraźnię tworząc pełne napięć obrazy.


Do takich, interaktywnych działań muzyczno – słownych wyjątkowo dobrze nadaje się kantata - niesceniczna forma muzyki wokalno - instrumentalnej, bardzo pojemna pod względem treści słownej, mieszcząca w sobie różne gatunki literackie. Tematem kantat wykonywanych w Oranżerii Kultury były przepisy BHP – na pozór lakonicznie i nie zawsze ciekawe, ale będące łagodnymi zaleceniami, a kiedy indziej niemalże okrutnymi groźbami.

Artyści, Jarek Kordaczuk i Izabela Kościesza, najpierw wprowadzili słuchaczy w zagadnienia wykonawcze związane z poszczególnymi przepisami BHP, a potem poprowadzili wspólne z publicznością wykonanie artystycznej interpretacji owych przepisów. Dzięki takiej konwencji udało się, z pozornie lakonicznych treści, zbudować z dużym poczuciem humoru całkiem poważne artystycznie i ważne dla bezpieczeństwa wspólne muzyczne dzieło.

Artyści, wraz z publicznością wykonali, między innymi, kantaty "Nie wolno biegać po korytarzu", "Odkładamy rzeczy na miejsce", "Myjemy ręce po wyjściu z toalety" czy "Nie wolno głaskać obcego psa" a także najważniejszą spośród nich – „Nie wolno nikogo bić”.

DZIEKUJEMY Artystom za pomysłowy i zaskakujący koncert interaktywny, a Słuchaczom za bycie jego współtwórcami. Dzięki osobistemu udziałowi w procesie twórczym na pewno zapamiętają wszystkie zakazy i nakazy zawarte w kantatach i będą je stosować w życiu dla bezpieczeństwa swojego i innych.

Projekt 4 PORY ROKU W ORANŻERII KULTURY jest dofinansowany przez Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5