Sygnał Czytelnika. Super pomysł!

2024-05-14 12:41:40(ost. akt: 2024-05-14 13:10:44)
To naprawdę super pomysł, żeby takie punkty ustawić też w innych częściach miasta - napisał do nas pan Kamil. Chodzi o miejsce, gdzie można dokarmiać bezdomne koty.
Na ulicy Kopernika w Lidzbarku Warmińskim znajduje się oznakowane miejsce, gdzie każdy chętny może zostawić jakiś przysmak wolno żyjącym kotom. Korzystają z niego stali "dokarmiacze", ale i osoby przypadkowe, które lubią zwierzęta. Pomysł spodobał się panu Kamilowi, który przyjechał tu z Ząbek pod Warszawą.

- Zauważyłem przy parkingu przy kościele miejsce, gdzie można dokarmiać koty. To naprawdę super pomysł, żeby takie punkty ustawić też w innych częściach miasta. Warto dbać o koty, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy nie mogą same nic upolować. Takie miejsca pozwalają też złapać koty, aby poddać je sterylizacji. To na pewno łatwiejsze niż złapanie dzikusków, co pomoże kontrolować ich populację.

Nie wszyscy podzielają zdanie pana Kamila. Część mieszkańców uważa koty za szkodniki, a osoby, które się nimi opiekują bywają obrażane i wyzywane.

- Koty niszczą lakier na moim samochodzie. Wchodzą na maskę, bo widać ślady łap, a potem zsuwają się zostawiając rysy. Koty powinny mieszkać tylko w domach - powiedział jeden z mieszkańców ulicy Kasprowicza.

- Koty są naszymi sprzymierzeńcami w walce z gryzoniami. Oczywiście, że mają lepiej w domu, ale te dzikie koty też zasługują na opiekę i odrobinę dobroci ze strony człowieka. W gruncie rzeczy to, że są bezdomne to wina właśnie ludzi. Takie punkty jak najbardziej mi się podobają, tyle że powinny być monitorowane, żeby nikt ich nie otruł czy nie zrobił krzywdy - powiedziała Agnieszka, mieszkanka centrum miasta.

- Każde żywe stworzenie zasługuje na odrobinę dobroci. Można dzięki takim punktom nauczyć się bezinteresownie pomagać potrzebującym. Dawać i niczego nie oczekiwać w zamian to naprawdę godne zachowanie. Pomagajmy! - apeluje Tomasz, mieszkaniec podlidzbarskiej wsi.

Kotów wolno żyjących w Lidzbarku Warmińskim jest stosunkowo niewiele. To zasługa wielu wolontariuszy, którzy je dokarmiają, leczą i oddają do sterylizacji. Dla bezdomnych kotów jest ona darmowa, jednak trzeba wcześniej skontaktować się w tej sprawie z urzędem miejskim.

tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5