VIII Ornecka Noc Muzeów

2024-05-14 11:29:16(ost. akt: 2024-05-14 11:44:13)

Autor zdjęcia: Mariusz Kazimierczuk

W sobotę, 11 maja, miłośnicy kultury, historii, sztuki i natury z całego regionu zasiedlili malownicze uliczki Miasta Smoka biorąc udział w VIII edycji Orneckiej Nocy Muzeów.
To wyjątkowe wydarzenie, organizowane corocznie przez Stowarzyszenie Reduta Orneta we współpracy z Urzędem Miejskim w Ornecie przy wsparciu lokalnych instytucji kultury, miejskich jednostek organizacyjnych, orneckich parafii, przedsiębiorców oraz osób indywidualnych przyciągnęło tłumy entuzjastów, gotowych na noc pełną atrakcji.

Ornecka Noc Muzeów była prawdziwym festiwalem sztuki, historii i kultury. Od godzin wieczornych do późnych godzin nocnych, orneckie parafie, galerie i miejskie jednostki otworzyły swoje drzwi, aby zapewnić odwiedzającym wyjątkową podróż przez czas i przestrzeń.

Salę Sesyjną Ratusza Miejskiego zaadaptowano na salę ekspozycyjną, gromadząc niezwykłe eksponaty i muzealia prezentujące historię średniowiecza, bitwy i potyczki, a także tajemnice 140 lat orneckich kolei. Część eksponatów została udostępniona przez Stację Muzeum w Warszawie. Wystawy zorganizowało Stowarzyszenie Reduta Orneta dzięki projektowi pilotażowemu, pn. „Szanuj historię, a zbudujesz lepsze jutro”. Podczas minionego wieczoru udostępniono także podziemia orneckiego ratusza, gdzie mieści się Galeria Dziedzictwa Ornety im. Eugeniusza Buchholza, na tę okazję wzbogacona przez nowe eksponaty.

Z energią i nowymi pomysłami do Nocy Muzeów w Ornecie włączyły się również orneckie parafie: Cerkiew bł. Omelana Kowcza, Parafia Prawosławna św. Mikołaja, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

Jedną z porywających atrakcji była prezentacja seansów astronomicznych i podziwianie nocnego nieba w Mobilnym Planetarium rozstawionym w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ornecie, realizowanych przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Wieczór stał się magiczny za sprawą seansów takich jak: „Łucja, zagadka spadających gwiazd”, „Zaczarowany globus”, „Dwa szkiełka”, „Nasz wszechświat”, „W poszukiwaniu ciemnej materii”. W seansach łącznie wzięło udział 125 osób.

Ornecka Noc Muzeów była doskonałą okazją do zanurzenia się w bogactwie lokalnej kultury i tradycji. Kolejnym, niezwykle ekscytującym punktem programu wydarzenia był bezpłatny pokaz filmu "Wenecja" w reż. J.J.Kolskiego zorganizowany przez Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej w Ornecie. Ta produkcja wzbudziła nie tylko emocje związane z fabułą, ale także przeniosła widzów w magiczny świat marzeń głównych bohaterów o Wenecji, którą stworzono pośród niezwykłej architektury zlokalizowanej w gminie Orneta.

VIII Ornecka Noc Muzeów nie byłaby jednak wydarzeniem kulturalnym bez kreatywnych warsztatów i niezapomnianego koncertu. W miejscowej galerii sztuki Galerii Art-Nova przy uliczce Rycerskiej zorganizowano wystawę malarstwa grup artystycznych funkcjonujących przy Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej pod przewodnictwem instruktor Iwony Dombek-Rybczyńskiej. Prima i Kreatywni zaprezentowali „Zbiór Wspomnień”. Najmłodsi mogli wyrazić swoją kreatywność i aspiracje oraz rozwinąć nowe umiejętności podczas warsztatów malowania pastelami prowadzonymi przez doświadczoną artystkę Urszulę Różycką. W uliczce zorganizowano także ogólnodostępną kawiarenkę.


Wieczorem VIII Ornecka Noc Muzeów nabrała jeszcze bardziej magicznego wymiaru, gdy na scenie plenerowej na jednym z tarasów ratusza, zaczęły rozbrzmiewać dźwięki koncertu jazzowego zespołu Warmia Swing. Atmosfera była nasycona dźwiękami, które poruszały serca i dusze wszystkich obecnych.

Ale to nie koniec atrakcji! Dla tych, którzy poszukiwali spokoju i harmonii z naturą, organizatorzy przygotowali nocny spacer po okolicznych lasach. Pod opieką doświadczonych przewodników z sekcji turystycznej Stowarzyszenia Reduta Orneta, uczestnicy mieli okazję odkryć tajemnice fortyfikacji uczestnicząc w Operacji Dargielec, słuchając o historii i podziwiając piękno nocnego nieba z dala od miejskiego zgiełku.

Ornecka Noc Muzeów to nie tylko wydarzenie kulturalne, ale także święto wspólnoty lokalnej i okazja do odkrywania nowych pasji, spotkania z przyjaciółmi i tworzenia niezapomnianych wspomnień. Dla mieszkańców i odwiedzających, ta noc pozostanie na długo w sercach i umysłach, inspirując do dalszego odkrywania piękna sztuki, historii i natury.

Autor fotografii: Mariusz Kazimierczuk
Autor tekstu: Małgorzata Kirol


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5