Weekend był w miarę spokojny

2024-05-13 11:20:05(ost. akt: 2024-05-13 11:33:48)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Policjanci zatrzymali dwie osoby, które nie powinny wsiadać za kierownicę. Jeden z kierowców miał aktywny zakaz kierowania, a drugi był pod wpływem alkoholu.
Lidzbarscy policjanci dbają o nasze bezpieczeństwo 7 dni w tygodniu. Podczas weekendu najczęściej trafiają się kierowcy, którzy pomimo spożycia alkoholu wsiadają za kierownicę. Taka osoba najczęściej traci prawo jazdy i musi zdać je na nowo. Nie wiemy za jakie wykroczenie kierowca audi stracił ten dokument, wiadomo natomiast, że nie stosował się do wyroku sądu.

Kontrola miała miejsce w piątek, 10 maja chwilę po godzinie 9:00 w Rogóżu. Kontrola drogowa wykazała, że 52-letni kierowca ma aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz przed sądem odpowie za przestępstwo niestosowania się do orzeczonych środków karnych.

Inny kierowca wsiadł za kierownicę, choć wcześniej spożywał alkohol. W sobotę, 11 maja tuż po godzinie 15:00 w Babiaku policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 29-letniego kierującego volkswagenem. Badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 0,4 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a samochód przekazali osobie wskazanej. Mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu.

Stanem po użyciu alkoholu występuje, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

O przestępstwie prowadzenia w stanie nietrzeźwości mamy do czynienia w sytuacji, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Definicję stanu nietrzeźwości możemy znaleźć w art. 115 § 16 kodeksu karnego, gdzie ustawodawca wskazał objaśnienia wyrażeń ustawowych. Wskazane przepisy kk odnoszące się do jazdy pod wpływem alkoholu oraz dotyczące tego ile można mieć promili nie są nowymi przepisami i obowiązują w Polsce od wielu lat.

kpp/tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5