41-letnia lidzbarczanka straciła 150 tys. złotych

2024-04-25 13:43:00(ost. akt: 2024-04-25 13:58:26)
zdjęcie ilsutracyjne

zdjęcie ilsutracyjne

Autor zdjęcia: shutterstock

Kobieta poznała mężczyznę na jednym z portali internetowych. Ten zdobył jej zaufanie i poinformował, że chce do niej przyjechać. Wcześniej trzeba było opłacić niezbędne rzeczy.
W środę, 24 kwietnia do Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim przyszła kobieta, która padła ofiarą oszustwa. Jak się okazało 41-latka straciła 152 846 zł.

Jak działał oszust?

W październiku 2023 roku lidzbarczanka za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych poznała mężczyznę, którego imię i nazwisko wskazywało na zagraniczne pochodzenie. Kobieta zaczęła z nim korespondować. Dowiedziała się m.in. że mężczyzna miał być pilotem linii lotniczych i latać po całym świecie. Rozmówca twierdził, że pochodzi z Kanady. Rozmowy trwały tygodniami i 41-latka zaangażowała się emocjonalnie w znajomość i chciała spotkać się z poznanym w sieci pilotem.

I właśnie wtedy oszust zaczął działać. 41-latka otrzymała od niego informację, że musi ona wysłać specjalny wniosek do linii lotniczych, w których pracuje pilot, bo tylko to umożliwi mu przyjazd do Polski. Wraz z wnioskami przychodziły informacje zwrotne o potrzebie uiszczenia opłat - za samo złożenie wniosku, za badania lekarskie, za inne przekazywane w odpowiedziach czynności, które miały umożliwić przylot pilota do Polski. Finalnie kobieta przekazała oszustom ponad 150 tysięcy złotych. Po pewnym czasie kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i postanowiła zgłosić tą sprawę policji. Policjanci przyjęli od 41-latki zawiadomienie o przestępstwie i przesłuchali kobietę w charakterze świadka.

Poznając ludzi w Internecie trzeba zachować szczególną ostrożność. Wiele osób wykorzystuje osoby samotne lub pokrzywdzone, aby zdobyć ich zaufanie u uśpić czujność. Internet jest dobrym narzędziem do poznawania nowych osób, jednak gdy pojawiają się prośby o przelewy należy zastanowić się poważnie nad intencjami naszego znajomego.

kpp/tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5