Czytelnicy piszą: Od 8 lat kroczymy razem: SGH i ZSZ

2024-04-19 11:30:00(ost. akt: 2024-04-19 11:35:01)

Autor zdjęcia: materiały ZSZ

We wtorek 16 kwietnia 2024 r. Zespół Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim obchodził Dzień Szkoły Głównej Handlowej. To już tradycja. Dlaczego? Lidzbarski ZSZ i uczelnię połączyły wspólne cele, zainteresowania i wartości.
Umowa ze Szkołą Główną Handlową, w ramach projektu „Klasa akademicka SGH” została podpisana 13 kwietnia 2016 roku, z 45 szkołami w kraju, w tym z naszą placówką. Uroczystość podpisania umowy przez ówczesnego dyrektora Marka Chyla, odbyła się w Warszawie, podczas obchodów 110. urodzin Uczelni.
Celem programu jest rozwijanie współpracy Uczelni z wyróżniającymi się szkołami w Polsce, których uczniowie wykazują zainteresowanie tematyką ekonomiczną i planują studiowanie kierunków ekonomicznych.

Aktualnie programem objętych jest kilkadziesiąt szkół średnich z całej Polski. Inicjatywa ta daje uczniom możliwość:
- stałego kontaktu ze światem akademickim,
- poznawania oferty edukacyjnej uczelni,
- wyboru ścieżki zawodowej.

Spotkania odbywają się na terenie kampusu uczelni lub w siedzibach szkół ponadpodstawowych, a także online za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez nauczycieli akademickich oraz współpracowników SGH.

Tegoroczne świętowanie współpracy z SGH rozpoczęło się w auli szkolnej od pokazu uczennic z zespołu tanecznego, działającego w naszej szkole, a prowadzonego przez p. Dorotę Sawicką.

Następnie prowadzący spotkanie: Julia Mikołap (III TE) i Szymon Koźlik (III TE) przywitali serdecznie zebranych a w szczególności wyjątkowego gościa – Panią mgr Weronikę Daniłowską, która jest doktorantką w dziedzinie zarządzania w Szkole Doktorskiej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, asystentką badawczo-naukową w Instytucie Rynków i Konkurencji SGH oraz pracownikiem Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH (zajmuje się koordynacją projektów z zakresu edukacji ekonomicznej oraz projektów doradczych dla biznesu).

Pani Weronika jest także z wykształcenia psychologiem oraz absolwentką studiów licencjackich i magisterskich na SGH. W obszarze jej zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z zarządzaniem własnością przedsiębiorstw oraz psychologią ekonomiczną.

Wspólnie z Panią Weroniką obejrzeliśmy filmik – wirtualny spacer po Lidzbarku Warmińskim, aby pokazać nasze piękne miasto i zachęcić Panią Weronikę do częstszych odwiedzin. Następnie, dzięki filmowi „Twoja droga do kariery”, przyswoiliśmy niezbędne informacje do właściwego poprowadzenia swej edukacyjnej przygody.

To już 8 lat wspólnej drogi SGH i ZSZ. Każdego roku odwiedzamy stolicę i poznajemy uczelnię. Wizyty rozpoczynamy w Auli Spadochronowej. Uczestniczymy w wykładach, warsztatach, spotkaniach ze studentami, a także przedstawicielami Działu Rekrutacji, zwiedzamy Warszawę. W tym roku było podobnie – o czym opowiedzieli zebranym na apelu Maja Nowakowska (I TE) i Sandra Kondratowicz (I TE), a wysłuchana piosenka „Sen o Warszawie” Czesława Niemena, wprowadziła nas w warszawski klimat. Następnie uczniowie sprawdzili swoją wiedzę w konkursie Kahoot. Były nagrody dla najlepszych.

Spotkanie zakończyło się długo oczekiwanym wykładem naszego gościa specjalnego Pani Weroniki Daniłowskiej na temat: „Rola pieniądza w gospodarce i społeczeństwie”. Po krótkiej przerwie uczniowie klasy I technikum ekonomicznego uczestniczyli także w warsztatach ekonomicznych, przygotowanych i poprowadzonych przez Panią Weronikę z SGH. Serdecznie dziękujemy!

Pani Grażyna Brzozowska, dobry duch i patron współpracy SGH i ZSZ, serdecznie dziękuje wszystkim za pomoc w przygotowaniu i aktywny udział. Do spotkania za rok!
Katarzyna Kołsut - Boratyn


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5