Za nami IV Warmiński Konkurs Chopinowski

2024-04-15 09:24:34(ost. akt: 2024-04-15 10:28:47)

Autor zdjęcia: um

W tym roku jury nie przyznało pierwszego miejsca. Zamiast tego, przyznali dwa drugie oraz kilka wyróżnień. Poza nagrodami pieniężnymi, zwycięzcy będą mieli możliwość wystąpienia na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju.
Warmiński Konkurs Chopinowski dla Dzieci i Młodzieży odbył się w Lidzbarku Warmińskim już po raz czwarty. Mimo, że koncert finałowy rozpoczął się o 17:00, uczestnicy i ich opiekunowie pracowali ciężko od samego rana. Dzień zaczął się od prób akustycznych, a o 11:00 rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. W międzyczasie odbywały się także indywidualne sesje psychologiczne z uczestnikami oraz warsztaty pedagogiczne z rodzicami.

Oficjalnego otwarcia koncertu finałowego dokonał Jacek Kulig, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim, który podkreślił zaszczyt jakim jest goszczenie tak utalentowanych młodych artystów. Głos zabrał również patron honorowy konkursu, Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski, który związany jest z festiwalem od jego początków.

- Cieszę się, że do Lidzbarka Warmińskiego już po raz czwarty przyjeżdżają tak utalentowane dzieci i młodzież. Pokazujecie swój niebywały kunszt muzyczny i pokazujecie jak piękna i ważna jest muzyka Fryderyka Chopina. Dziękuję za piękny koncert - powiedział włodarz.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 11 uczestników, prezentując własne interpretacje utworów Fryderyka Chopina. Ich występy oceniali członkowie jury, w tym profesorowie Joanna Ławrynowicz-Just z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Paweł Zawadzki z Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Karol Radziwonowicz z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu nie przyznano pierwszej nagrody. Jak wyjaśnił jeden z członków jury: "analizujemy uczestników z najwyższą delikatnością i starannością (...), dlatego zauważyliśmy, że pewne aspekty wymagają nieco więcej uwagi".

Przyznano cztery równorzędne wyróżnienia dla Marianny Renieckiej, Adama Tarko, Emilii Makavetskayi i Jaśminy Świstak.

Drugie miejsce ex aequo zajęli Mikołaj Brzostowicz i Amanda Zoya Kierun. Trzecie miejsce przypadło Aleksandrze Dzieży. Oprócz nagród finansowych, laureaci będą mieli okazję wystąpienia na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.

Uczestnicy konkursu grali na wyjątkowym instrumencie - koncertowym fortepianie Fazioli dedykowanym na XVI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie.

tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5