Kolejni pijani kierowcy zatrzymani

2024-04-09 11:37:49(ost. akt: 2024-04-09 11:43:57)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

W miniony weekend na drogach powiatu było spokojnie. Niestety cały czas zatrzymywane są osoby, które jadą na tzw. podwójnym gazie. 74-letni ornecianin miał 1,7 promila, co nie przeszkodziło mu jechać rowerem.
W piątek, 5 kwietnia orneccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej jadącego ul. 1-go Maja w Ornecie rowerzystę, którego styl jazdy wskazywał, że może on być pod działaniem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości 74-latka wykazało ponad 1,7 promila alkoholu w jego organizmie. Mieszkaniec Ornety został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.

W niedzielę, 7 kwietnia funkcjonariusze ogniwa ruchu drogowego na ul. Popiełuszki w Ornecie zatrzymali do kontroli drogowej 34-letniego kierującego osobowym volkswagenem. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 0,7 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mężczyzny oraz przekazali pojazd trzeźwej osobie wskazanej. Mężczyzna w najbliższym czasie odpowie za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, za które grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat i 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi: grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat), zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł.

Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jazda po alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne. Na drodze nie jesteśmy sami. Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego musimy być odpowiedzialni. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie osoba, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego.

Nie pozwalaj na jazdę po pijanemu!

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Ponadto, niezwłocznie powiadom policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

kpp/tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5