Ta wizyta jest wizytą gospodarczą

2024-04-04 14:26:30(ost. akt: 2024-04-04 14:47:21)

Autor zdjęcia: um

Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Bejda wizytował lidzbarską jednostkę wojskową. Przyjechał na zaproszenie Burmistrza Jacka Wiśniowskiego, a podczas briefingu prasowego zapewnił o pełnym poparciu rządu w zakresie obronności i inwestycji w infrastrukturę drogową regionu.
Na spotkaniu w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Lidzbarku Warmińskim, które miało miejsce w środę, 3 kwietnia obecni byli Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Bejda, Wiceminister Aktywów Państwowych Zbigniew Ziejewski, Wojewoda Warmińsko - Mazurski Radosław Król, Przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Michalak, Zastępca Wójta Gminy Kiwity Robert Rozmysłowicz oraz gospodarz Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski. Jako pierwszy głos zabrał Paweł Bejda.

- Region jest dla mnie bardzo bliski. Spędziłem tu kilka lat studiując na akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie – powiedział Wiceminister MON. Podkreślił jak ważny jest to obszar dla obronności Polski, a także infrastruktury i gospodarki kraju.

– Zapewniam, że dla kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej bezpieczeństwo regionu jest priorytetem, dlatego będziemy rozmawiać na temat doposażenia tutejszych jednostek wojskowych i zwiększenia liczby etatów wojskowych i cywilnych (…) oraz rozwoju infrastruktury drogowej. Ta wizyta jest wizytą gospodarczą mającą przynieść dobre rozwiązania i liczę na dalszą współpracę z burmistrzem Jackiem Wiśniowskim (…). Mam nadzieję, że wybory będą pomyślne co będzie gwarancją, że to co ustalimy będzie kontynuowane - powiedział.

Wiceminister zapowiedział instalację na terenie województwa jednego z czterech aerostatów, czyli wojskowych urządzeń monitorujących przestrzeń powietrzną, stanowiących „oczy polskiej armii”. Łączna wartość inwestycji wyniesie łącznie nawet 6 mld złotych.

Wiceminister Aktywów Państwowych Zbigniew Ziejewski wskazał z jakimi problemami rząd będzie musiał zająć się w najbliższym czasie.

– Musimy postawić przede wszystkim na komunikację. Jeżeli będziemy mieli tu wojska pancerne o dużym tonażu, musimy zbudować odpowiednią infrastrukturę drogową (…). Będziemy szukać środków z KPO i innych źródeł, bo rozwój strategicznych dróg nr 51 i 513 jest naszym priorytetem.

Głos zabrał także Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, który podkreślił jak ważne jest dbanie o jak najlepsze przygotowanie logistyczne regionu, które „należy do moich obowiązków oraz obowiązków władz samorządowych”.

O bezpieczeństwie mieszkańców Lidzbarka mówił burmistrz Jacek Wiśniowski: - Rozmawialiśmy dziś o rozwoju dróg, które są ważne nie tylko dla rozwoju gospodarczego, ale i zabezpieczenia militarnego. Liczymy na to, że rozbudowa infrastruktury drogowej przyczyni się do poprawy gospodarczej całego regionu, a drogi dostosowane do pojazdów wojskowych zapewnią dobrą i szybką komunikację w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia. Ważną dla mieszkańców kwestią były też rozmowy o planowanych inwestycjach związanych z infrastrukturą mieszkaniową i budową dodatkowych parkingów, w tym dla żołnierzy z jednostek wojskowych. To wielotorowe działania, których celem jest przede wszystkim nasze bezpieczeństwo i dobra przyszłość. - powiedział włodarz.

Po spotkaniu z dziennikarzami delegacja odwiedziła 9. Warmiński Pułk Rozpoznawczy, a następnie 20 Bartoszycką Brygadę Zmechanizowaną.

tom

Materiał wideo z briefingu prasowego poniższej:2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5