"Lubię patrzeć na ludzkie twarze"
2024-04-02 17:57:05(ost. akt: 2024-04-02 18:03:56)
Te wyraziste, drapieżne, pełne ostrych konturów i te pełne delikatności, półprzezroczyste, ginące w tle” - tak opisuje swoje inspiracje Janina Gołaszewska – malarka, uważna obserwatorka ludzkich fizjonomii, badaczka otaczającej nas rzeczywistości, która poprzez obrazy, rejestruje swe uwagi, wrażenia, myśli. Na wystawę zaprasza Oranżeria Kultury.
Joanna Gołaszewska ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskując dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Sienickiego zaś aneks do dyplomu w pracowni tkaniny prof. Wojciecha Sadleya. Od 1990 r. pracuje na macierzystym Wydziale Malarstwa. Obecnie profesor, prowadzi pracownię Rysunku dla studentów I roku.
Sztuka jest dla artystki tradycją rodzinną – wychowywała się patrząc na obrazy siostry jej prababki Ireny Dybowskiej, która przed wojną studiowała grafikę u Stanisława Ostoi-Chrostowskiego.
Dziś jej rozważania i preteksty malarskie krążą wokół kilku tematów: pejzaż, martwa natura, postacie, głowy, twarze, wizerunki. Swoje płótna traktuje jako rodzaj ucieczki przed tym dziwnym czasem i dziwnym światem. Malując przenosi wizję, ideę na płótno nie myśląc o odbiorze, odczytaniu przez widza pracy. „Decydując się na upublicznienie mych prac muszę liczyć się z różną interpretacją, odbiorem obrazów, ale zawsze jest pragnienie, nadzieja, że zostaną odczytane w sposób, może inny, ale budujący, ciekawy…” - mówi.
Mieszka i pracuje w Warszawie, ale bliska jest jej też Warmia, a zwłaszcza Rodnowo, w którym ma swój drugi dom i pracownię. Tu odnalazła ciszę, spokój i ład niezbędny jej do malowania. Poza tym przestrzeń, w której artystka się obraca bardzo ją inspiruje, wpływa na twórczość, porządkowanie myśli.
Wernisażowi prac tej niezwykłej Malarki towarzyszyć będzie mini recital fortepianowy Pawła Rolikowskiego - artterapeuty, aranżera, założyciela i prowadzącego zespół VitaVena, współtwórcy wielu wydarzeń muzycznych wraz ze Stowarzyszeniem Kobiet "Miej Marzenia" oraz męskim Chórem Rolika. Paweł zagra znane i lubiane utwory muzyki klasycznej, a także rozrywkowej i popularnej.
Wernisaż wystawy odbędzie się 12 kwietnia w Oranżerii Ignacego Krasickiego. Początek o godzinie 18.
Wstęp wolny - obowiązuje rezerwacja - oranzeria@lidzbarkw.pl lub tel. 517 262 146.
ok/tom
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez