SUKCES MŁODYCH OBROŃCZYŃ KLIMATU

2024-03-19 12:19:50(ost. akt: 2024-03-19 12:21:54)

Autor zdjęcia: Wojciech

Uczennice lidzbarskiej „czwórki”: Natalia Daniluk, Karolina Jankowska, Alicja Bukowska i Inga Krokowska reprezentując klasę VII b zostały laureatkami konkursu "Projekt: Klimat!" organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach akcji edukacyjnej "Lekcja o Funduszach Europejskich VIII". Zadanie konkursowe polegało na nakręceniu przez uczniów filmu nt. zmian klimatycznych, adaptacji do nich i sposobów przeciwdziałania im w ich najbliższym otoczeniu.
Natalia tak przedstawia proces powstawania filmu:
- Pani Grażyna Kowalska, nasz nauczyciel geografii poinformowała nas o możliwości wzięcia udziału w konkursie i od razu mnie i moim koleżankom nasunęło się wiele pomysłów. Musiałyśmy wybrać ten, który wydawał się nam najlepszy.

– Zaproponowałam, żeby film nakręcić w formie telewizyjnego programu informacyjnego, w którym prezenterka zapowiada kolejne wiadomości na temat sposobów ochrony klimatu, jakie podejmuje się w naszym mieście – przyznaje Ala.

Jej pomysł został zaakceptowany i siódmoklasistki przystąpiły do montowania filmu. Za zdjęcia była odpowiedzialna Natalia. W rolę prezenterki wcieliła się Ala, głosu użyczyła Inga a całość podsumowała Karolina. Film uczennic nosił tytuł: „Planecie pomożemy, póki jeszcze możemy”.

Nakręcenie filmu sprawiło Natalii, Ali, Indze i Karolinie wielką przyjemność. Można na nim zobaczyć, w jaki sposób Lidzbark dba o klimat. Poszczególne kadry prezentują drogi kamienne na deptaku, oczyszczacze powietrza, parki i tereny zielone, panele słoneczne, ekologiczną komunikację miejską, unikalny przystanek autobusowy, ścieżki, stojaki i parki rowerowe oraz tężnie solankowe. Te wszystkie elementy, zdaniem uczennic, przeciwdziałają zanieczyszczeniu powietrza, globalnemu ociepleniu, powodziom i suszy.

Dziewczyny mają rozwiniętą osobistą świadomość ekologiczną.
– Same zauważamy pilną potrzebę ochrony klimatu – wyjaśnia Inga. – Każda z nas stara się coś robić w tym kierunku. Segregujemy śmieci, kupujemy używane ubrania, korzystamy z odnawialnych źródeł energii. Zawsze, kiedy to możliwe, poruszamy się autobusem elektrycznym, rowerem bądź pieszo.

Uczennice stoją na stanowisku, że jeszcze nie jest za późno, by uratować naszą planetę.
– Jeżeli wszyscy o to zadbamy, to na pewno nam się uda – twierdzą i dodają: - Nakręciłyśmy filmik, aby dotrzeć z tych przesłaniem do jak najszerszego grona odbiorców.

Filmik spodobał się jury konkursowemu, które przyznało mu II miejsce i nagrody w postaci monitora multimedialnego dla szkoły oraz kart podarunkowych dla uczniów i nauczyciela - opiekuna projektu.
Wojciech Karolonek


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: karo

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5