Ratowanie życia jest proste [zdjęcia]
2024-03-13 09:00:00(ost. akt: 2024-03-13 09:07:19)
Pierwsze sekundy w pierwszej pomocy są najcenniejsze. A jak jest z naszą wiedzą o tym, jak przeprowadzić reanimację? Nadal nie jest zbyt dobrze. Dlatego olsztyńska młodzież stworzyła projekt „Safe Help”. 11 marca dotarła z nim do Lidzbarka Warmińskiego.
Przystanek w centrum miasta. Jedna z dziewczyn dostaje ataku padaczki. Niemal wszyscy odwracają wzrok. Tylko jedna osoba reaguje. Układa dziewczynę w pozycji bocznej, okrywa kurtką, wzywa pogotowie.
Dopiero jej reakcja przyciąga uwagę. Nikt w tym momencie nie zadaje sobie pytania: „a gdybym ja znalazł się w tej sytuacji, moja córka, syn, matka, ojciec?”. Boimy się, bo w pomocy przeszkadza nam niewiedza. Ale najgorsze, co możemy zrobić, to brak reakcji. Ratowanie życia nie ma nic wspólnego z wyzwaniem, któremu podoła jedynie student medycyny czy lekarz. Jest proste, wymaga jedynie od nas odwagi.
— Często brałam udział w wielu akcjach ratujących życie, mimo mojego młodego wieku, dlatego wiem, jak ważne są te pierwsze sekundy, które decydują o życiu ludzkim — mówi Edyta Wasiela, liderka projektu, na co dzień wiceprzewodnicząca samorządu uczniowskiego IV Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, ratownik WOPR. — Zauważyłam, że większość młodych ludzi nie wie, jak pomóc drugiemu człowiekowi w sytuacjach zagrażających życiu. Dlatego powstał projekt „Safe Help”, dzięki któremu chcemy w praktyczny sposób trafić z wiedzą na ten temat do osób w różnym wieku. Kiedy uczymy poprawnego wykonywania pierwszej pomocy dzieci z klas 1-3 i 4-8 szkoły podstawowej, mają szansę mieć umiejętność udzielania pierwszej pomocy już od najmłodszych lat. Obecnie przeszkoliliśmy już ponad 800 dzieci i wciąż planujemy kolejne akcje.
„Safe Help” jest projektem, który powstał jako jedno z przedsięwzięć olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Prowadzą warsztaty, prelekcje i organizują akcje społeczne. Dzięki IV LO dysponują profesjonalnymi fantomami do nauki pierwszej pomocy, m.in. zasad resuscytacji.
— W projekcie „Safe Help” biorą udział uczniowie IV LO, ale nie tylko. Członek naszego zespołu – Oliwier Sowa uczy się w drugiej klasie technikum Zespołu Szkół Samochodowych im. por. Adolfa Marii Bocheńskiego w Olsztynie. Wszyscy spotkaliśmy się w trakcie warsztatów liderskich w Fundacji Borussia i stwierdziliśmy, że chcemy realizować wspólnie projekt — wspomina Edyta Wasiela, która na co dzień jest liderką projektu „Safe Help” i działa społecznie w wielu inicjatywach. Od 2019 roku jest aktywna m.in. w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym jako młodsza ratowniczka, a w 2023 roku ukończyła kurs ratownictwa wodnego i oficjalnie została ratownikiem wodnym WOPR.
— Nasz zespół posiada kompetencje, aby mówić o pierwszej pomocy i przekazywać naszą wiedzę innym — podkreśla Edyta Wasiela. — Na początku warsztatów zawsze tłumaczymy, co jest naszym celem. Liczymy na to, że dzięki nam wzrośnie świadomość ludzi o tym, jak ważna jest pomoc innym i to, jak ważna jest nasza reakcja.
Maksym Honcharuk, przewodniczący samorządu uczniowskiego IV LO, mówi o sobie, że jest młodym działaczem społecznym. Jest również stypendystą Our Future Foundation, która docenia zdolną młodzież.
Konrad Zacharski, kolejny członek „Safe Help”, udziela się w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jest działaczem społecznym, skupia się m.in. na zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym.
Oliwier Sowa, kolejny członek zespołu „Safe Help”, mówi z kolei, że pomaganie sprawia mu ogromną przyjemność. Jest członkiem wolontariatu w Federacji FOSa i zachęca do pomagania innym.
Oliwier Sowa, kolejny członek zespołu „Safe Help”, mówi z kolei, że pomaganie sprawia mu ogromną przyjemność. Jest członkiem wolontariatu w Federacji FOSa i zachęca do pomagania innym.
— Niosę pomoc wszędzie tam, gdzie jest potrzebna i mogę jej udzielić. Udział w projekcie był więc dla mnie czymś naturalnym — ocenia Oliwier. I dodaje: — Wciąż się dokształcam; teraz moim marzeniem jest, by skończyć konieczne szkolenia i zostać strażakiem, by w przyszłości ratować ludzi i ich życie. W projekcie pozyskuję również partnerów czy poszukuję środków na materiały. Widzę, jak dużo jest jeszcze do zrobienia — podkreśla. — Wiele osób, zamiast pomagać, woli w ogóle nie próbować. To błąd, bo więcej szkodzą, nie udzielając pomocy. Dlatego też nasz projekt jest tak ważny.
Mówią: połączyło nas pomaganie.
Mówią: połączyło nas pomaganie.
— Często dzieci mają jakąś wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy, ale nie do końca znają wszystkie zasady. Dlatego też uczymy, by rozróżniały, kiedy i w jaki sposób reagować. Zwracamy też uwagę, jak ważna jest komunikacja ze służbami — mówi Edyta Wasiela.
Młodzież uczy innych, że zasady pierwszej pomocy zmieniają się i nadal ewoluują. Wciąż trzeba być więc na bieżąco, bo zasady stają się prostsze, by szybciej ratować życie. W niektórych krajach zasad udzielania pierwszej pomocy uczy się już dzieci.
Dziś projekt „Safe Help” zdobywa nowych partnerów; jest wśród nich m.in. Daniel Połomski, który jest ratownikiem WOPR oraz członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu. Wśród partnerów są Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie i Federacja FOSa.
Projekt wykracza poza granice Olsztyna. Kolejny ich partner to Zarząd Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Olsztynie. W ramach programu „Aktywni Błękitni” i współpracy powstało największe wydarzenie edukacyjne na Warmii i Mazurach „Aktywni Błękitni Witają Wiosnę”.
Organizatorem tego wydarzenia jest Zarząd Zlewni PGW Wody Polskie w Olsztynie oraz burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.
Akcja startuje o godz. 10.00 w czwartek 21 marca w Lidzbarku Warmińskim na bulwarze nad Łyną. To będzie przedsięwzięcie, które połączy solidną dawkę wiedzy o pierwszej pomocy z ciekawym spędzeniem wolnego czasu. Udział jest bezpłatny.
Uczestnicy zespołu „Safe Help” w poniedziałek 11 marca uczyli pierwszej pomocy uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Lidzbarku Warmińskim. Tym razem przeszkolili grupę niemal 600 dzieci.
Kajot
Kajot
„Safe Help” jest projektem, który powstał jako jedno z przedsięwzięć olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Prowadzą warsztaty, prelekcje i organizują akcje społeczne. Dzięki IV LO dysponują profesjonalnymi fantomami do nauki pierwszej pomocy, m.in. zasad resuscytacji.
Projekt „Safe Help” w SP 3 w Lidzbarku Warmińskim Zobacz więcej zdjęć. Kliknij i otwórz galerię.
Zdjęcia z projektu „Safe Help” w Szkole Podstawowej nr 3 w Lidzbarku Warmińskim.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez