Na urodzinach u biskupa Krasickiego [zdjęcia]

2024-02-06 10:37:07(ost. akt: 2024-02-06 10:39:14)

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

To już tradycja. Zawsze jest barwnie, artystycznie i z poczęstunkiem. Lidzbark Warmiński obchodził kolejne urodziny biskupa Ignacego Krasickiego, jednego z najbardziej znanych mieszkańców zamku. Książę poetów urodził się 3 lutego 1735 roku.
— Pierwszy raz byłam na urodzinach biskupa Ignacego Krasickiego — mówi Henryka Gulbińska, mieszkanka Lidzbarka Warmińskiego, która wybrała się w sobotę do lidzbarskiego zamku — Bardzo mi się podobało, że przenieśliśmy się w czasy biskupa, mogliśmy nie tylko popatrzeć, ale też nauczyć się tańca dworskiego. Na pewno będę częściej tu przychodziła.

Tegorocznych gości urodzinowych powitali w Wielkim Refektarzu lokaj Tadeusz Krenc, który najczęściej wciela się w postać samego biskupa Ignacego Krasickiego, Michał Fox (w tej roli Damian Zawada), czyli sekretarz biskupa, który prowadził Dyariusz z Heilsberga, Katarzyna z Krasickich Stadnicka - bratanica biskupa (Beata Błażejewicz-Holzhey) oraz Anna Charczewska (kierownik muzeum Małgorzata Jackiewicz-Garniec). Scenografię i kostiumy przygotowała Dana Ruszkowska.

Scenka pt. „Na urodzinach u księcia biskupa”, której świadkami byli goście, to był czas oczekiwania na przybycie jubilata i rozmowy przy stole. Na stole zaś między innymi tort urodzinowy i "punch" według dawnej receptury.

Później przyszedł czas na tańce barokowe. Zaprezentowali je Tatiana Asmolkova i Zespół Tańca Dworskiego oraz Paweł Sadowski i Zespół Tańca Ludowego "Perła Warmii". Tancerze zaprosili także widownię do nauki tańca dworskiego, z czego co najmniej kilka osób skorzystało. Po tańcach poczęstowano wszystkich rozgrzewającą herbatką zamkową.

Jak wspomnieliśmy, Ignacy Krasicki urodził się 3 lutego 1735 roku w Dubiecku, a zmarł 14 marca 1801 roku w Berlinie. W latach 1767-1795 był biskupem warmińskim. Mieszkał wówczas w lidzbarskim zamku. Nazywano go księciem poetów, bo miał tytuł książęcy i pisał poezję. Był nie tylko poetą, którego bajki z morałem nadal cieszą się ogromnym powodzeniem, ale też prozaikiem, publicystą i encyklopedystą.

Większość jego dzieł powstała właśnie w zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Nic więc dziwnego, że pracownicy muzeum zamkowego nie tylko pamiętają o urodzinach jednego z najbardziej znanych mieszkańców zamku, ale też je celebrują. Wiedzą też, że biskup Krasicki uwielbiał sztukę, często zapraszał artystów do Lidzbarka i nawet sam grywał w przedstawieniach teatralnych tam wystawianych.

W lidzbarskim zamku trwają prace, których rezultatem będą między innymi nowe wystawy oraz ogród, który nawiązuje do wspaniałych ogrodów biskupich.
lub


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5