Bobry zaatakowały, miasto odpowiedziało

2024-01-17 09:40:56(ost. akt: 2024-01-17 10:39:56)

Autor zdjęcia: um

Niszczą drzewa, które przewracając się mogą być niebezpieczne. Wycinają nasadzenia w okolicach zbiorników wodnych, a walka z nimi jest utrudniona, bo są pod ochroną. Pomóc może metalowa siatka.
Bobry to duże gryzonie znane ze swojej zdolności do budowania tam. Ich dieta opiera się na roślinach, takich jak kora drzew, pędy, gałęzie i liście. W okresie zimowym, gdy dostęp do świeżych roślin jest ograniczony, korzystają z zapasów zgromadzonych w tamie, a gdy tych brakuje niszczą znajdujące się na terenie ich żerowania drzewa i krzewy.

Dawniej bobry były częstym celem polowań dla pozyskania mięsa i futra, co spowodowało znaczny spadek ich populacji. Dzięki wprowadzeniu środków ochrony udało się przywrócić równowagę, a bobry stały się istotnym elementem środowiska.

Zęby bobrów rosną przez całe życie, co sprawia, że muszą gryźć drzewa, aby utrzymać je w odpowiedniej długości. Niestety ma to również poważne konsekwencje.

W ostatnich tygodniach na terenie Lidzbarka Warmińskiego wzrosła liczba uszkodzonych drzew. Burmistrz Jacek Wiśniowski zgłosił problem Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie i wraz z dyrektorem Dariuszem Wasielą opracował plan działania.

W poniedziałek i wtorek, 15 i 16 stycznia pracownicy Wód Polskich oraz Urzędu Miejskiego, we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i członkami Koła PZW Miasto zabezpieczyli narażone na zniszczenie drzewa wzdłuż rzeki Łyny. Zostały one owinięte metalową siatką, która uniemożliwia podgryzanie ich przez bobry. W większości przypadków ten zabieg jest skuteczny.

Bobry to sympatyczne stworzenia, jednak ich obecność, zwłaszcza na terenie miejskim, może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Warto o tym pamiętać i zgłaszać wszystkie przypadki wzmożonej aktywności gryzoni.

tom

Uszkodzone drzewa mogą runąć niszcząc zabudowania



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5