Lidzbarczanie mają wielkie serca

2024-01-02 15:30:00(ost. akt: 2024-01-02 15:36:58)

Autor zdjęcia: Materiały wolontariuszek

Lidzbarczanie mają wielkie serca. — Co roku coraz więcej osób dołącza w naszym mieście do pomocy w ramach akcji Szlachetna Paczka — mówi Marlena Piotrowska, wolontariuszka z Lidzbarka Warmińskiego. — Bardzo nas to cieszy.
Rok 2023 przyniósł wiele radości lidzbarskim wolontariuszom akcji "Szlachetna Paczka", a właściwie wolontariuszek, bo do akcji przystąpiło 12 pań z Lidzbarka warmińskiego. Już od września odwiedzały rodziny potrzebujące rodziny. Otrzymały 66 zgłoszeń. Do pomocy zakwalifikowano 40 rodzin.

— To była trzecia edycja Szlachetnej Paczki w Lidzbarku Warmińskim — opowiada Marlena Piotrowska. — Co roku coraz więcej osób dołącza w naszym mieście do pomocy. Można powiedzieć, że w tym roku, w akcję zaangażowana była ponad połowa Lidzbarka Warmińskiego: urzędy, szkoły, policja, straż pożarna, firmy, osoby prywatne — wylicza wolontariuszka. — Co oczywiście bardzo nas to cieszy. Cudowne w tej pomocy jest to, że pomagamy lokalnej społeczności.

Czym jest akcja Szlachetna Paczka?
Jak czytamy w Wikipedii to: "ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Organizacyjnie opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce koordynowanej z centrali w Krakowie. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy (...) Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Paczki z pomocą materialną przygotowaną przez darczyńców przekazywane są rodzinom zakwalifikowanym do projektu przez wolontariuszy.

To oni, jesienią każdego roku, docierają do rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spotykają się z nimi w ich domach, przeprowadzają pogłębiony wywiad środowiskowy i podejmują decyzję o włączeniu (lub nie) danej rodziny do projektu. Następnie wspólnie określają konkretne potrzeby, których zaspokojenie ma dać rodzinom szansę na trwałą poprawę sytuacji. Informacje o rodzinach, zawierające m.in. opis ich historii oraz listę potrzeb, trafiają do internetowej bazy rodzin. Jej upublicznienie na stronie www Szlachetnej Paczki następuje w połowie listopada.

Po zapoznaniu się z historiami i potrzebami rodzin, darczyńcy z całej Polski wybierają z niej konkretne rodziny, dla których deklarują przygotowanie paczek z pomocą materialną odpowiadającą wymienionym potrzebom. Podczas Finału Szlachetnej Paczki darczyńcy dostarczają paczki do specjalnie na tę okoliczność przygotowanych magazynów, skąd wolontariusze przewożą je do wskazanych rodzin".

W całym kraju podarunki otrzymało 17.012 rodzin. Wartość tych darów to w tym roku 73.886.194 złote (średnio na jedną rodzinę wypadło 4.343 zł). W akcji wzięło udział 12.164 wolontariuszy, w tym oczywiście 12 lidzbarskich.
Ewa Lubińska




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5