Kręci mnie bezpieczeństwo – działania kontrolno-prewencyjne pod kątem rowerzystów

2017-07-14 14:37:10 (ost. akt: 2017-07-14 13:19:48)

Autor zdjęcia: policja

Trwa sezon rowerowy. Coraz większa liczba osób zmotoryzowanych przesiada się na jednoślady, w tym głównie na rowery. Mając na uwadze bezpieczeństwo właśnie tych osób Policja prowadzi działania pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”.
W roku 2016 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wzrosła liczba wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Rowerzyści uczestniczyli w 193 wypadkach drogowych, tj. o 11 takich zdarzeń więcej niż w roku 2015 (182 wypadki). Już w I kwartale 2017 roku odnotowano 13 wypadków z udziałem rowerzystów w naszym województwie.

Liczba osób rannych w zdarzeniach z udziałem rowerzystów wyniosła 182 w 2016 roku i 177 rok wcześniej. Natomiast liczba zabitych rowerzystów w wypadkach w roku 2016, to 14 osób i jest to o 5 osób więcej w stosunku do roku 2015.
Na terenie powiatu działdowskiego w roku 2016 doszło do 12 zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, w tym 4 wypadków i 8 kolizji. W wyniku tych zdarzeń 4 osoby zostały ranne. Natomiast od początku 2017 roku w naszym powiecie doszło do 5 zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, w tym 2 wypadków i 3 kolizji. W wyniku zaistniałych zdarzeń 2 osoby zostały ranne.

Rowerzyści zaliczają się do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Są oni szczególnie zagrożeni z uwagi na ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń ciała a nawet śmierci w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Dlatego też ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym wymaga stałej uwagi.
Na terenie powiatu działdowskiego prowadzone są działania policyjne „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Zostały one przeprowadzone 22 kwietnia.
Ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, egzekwowanie stosowania się do przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów oraz przez kierujących pojazdami i pieszych względem nich.

Akcja ta ma także na uwadze kształtowanie właściwych relacji pieszy-rowerzysta oraz zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na wyznaczonych odcinkach dróg dla rowerzystów.
Działania te będą kontynuowane w kolejnych miesiącach na obszarze naszego powiatu w wybrane przez KPP w Działdowie dni. W tych dniach należy spodziewać się zwiększonych patroli na drogach naszego powiatu. Policjanci będą promować bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, z uwagą na użytkowników jednośladów, a także zwracać szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący-rowerzysta i pieszy-rowerzysta, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

6 lipca na terenie Lidzbarka policjanci ruchu drogowego z KPP w Działdowie wraz z dzielnicową z Lidzbarka przeprowadzili działania „Kręci mnie bezpieczeństwo” w ramach wakacji. Policjanci spotkali się z uczestnikami półkolonii i przypomnieli o właściwym zachowaniu się w czasie letniego wypoczynku i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, ze szczególną uwagą w czasie korzystania z wycieczek rowerowych.

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia rowerzysty powinno być odpowiednie oświetlenie.
Zgodnie z "Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia" (zaktualizowanym w październiku 2012 roku) każdy rower musi być wyposażony w:
1. co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem - czyli np lampka przednia na baterie, akumulatory lub dynamo,
2. co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
3. co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem,
4. co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
5. dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
6. kierunkowskazy - jeśli tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Ponadto, zgodnie z art. 33 Kodeksu Drogowego, rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona, dla kierunku w którym się porusza.(Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Jazda rowerem po chodniku – art. 26 Prawa o Ruchu Drogowym
Rowerzysta może jechać po chodniku gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
- są spełnione jednocześnie trzy warunki:
- chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
- ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
- brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego

Rowerzysta a przejście dla pieszych
Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandatem 100 zł.
Jeśli na przejściu dla pieszych, obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy - rowerzysta nie musi zsiadać z roweru i ma prawo przejechać przez jezdnię po wyznaczonym pasie.

Dziecko na rowerze
Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku, albo (od niedawna) w specjalnej przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Długość zespołu 2 pojazdów: rower + przyczepka, nie może przekraczać 4 metrów.

Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Zgodnie z art. 2 Kodeksu Drogowego, dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym. Z tego wynika, że nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku. Art. 33 pkt 5. dopuszcza jazdę na rowerze po chodniku osoby dorosłej, właśnie w przypadku, kiedy opiekuje się dzieckiem do lat 10.

st. sierż. Justyna Nowicka
dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. l-k #2288255 | 185.170.*.* 17 lip 2017 14:37

    przydsalaby si e sciezka z nmiasta bna dzuialkki bo koibuieciny z tabolami kreca sie miedzy samniochodzmi, a chodnik bardzo szeroki, a brak tablicy zezwalajacej na korzystanie z rowerow, to tak dlka bezpieczenstwa .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Brawo #2287249 | 85.206.*.* 15 lip 2017 22:50

    Policja

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5