Pieśni wielkopostne na jazzowo

2017-03-16 09:00:00(ost. akt: 2017-03-16 08:54:42)

Autor zdjęcia: archiuwm MGOK

W piątek 10 marca lidzbarska publiczność mogła uczestniczyć w niezwykłym koncercie – wieczorem w Sali Widowiskowej miejscowego ośrodka kultury wystąpił duet Adam Rymarz i Witold Janiak, wykonując repertuar z jednej z najbardziej interesujących (oraz docenionych przez krytyków muzycznych i media) polskiej płyty jazzowej ostatniego czasu, "Stabat Mater Dolorosa".
— Muzycy operowali minimalistycznymi środkami wyrazu (fortepian, instrumenty elektroniczne, śpiew oraz melorecytacja), co znakomicie podkreślało zarówno tematykę albumu, jak i czas w którym został wykonany – występ w Lidzbarku był bowiem częścią trasy koncertowej duetu, jaka zakończy się w kultowym poznańskim klubie "Blue Note", a której celem jest zaprezentowanie szerszej publiczności możliwości aranżacyjnych cechujących tradycyjne polskie pieśni wielkopostne — mówi dyrektor MGOK Katarzyna Borowska.
— "Stabat Mater Dolorosa" (łac. Stała Matka Boleściwa) Rymarza i Janiaka to "concept album" – poszczególne utwory tego wydawnictwa układają się w rodzaj sfabularyzowanej refleksyjnej opowieści o męce Jezusa Chrystusa oraz cierpieniu doświadczanego przez Jego Matkę, elementem łączącym kompozycje są właśnie wspomniane melorecytacje — dodaje pani dyrektor. — Z taką właśnie muzyką, niezbyt często słyszaną na scenach regionu, mogła spotkać się, podczas kameralnego koncertu, lidzbarska publiczność. Wzniosłość, poezja oraz religijny i czysto ludzki kontekst – oto wyznaczniki nastroju, który urzekł słuchaczy tego wieczoru.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kultura -głupcze #2203376 | 217.99.*.* 17 mar 2017 10:28

  Żal ci tyłek ściska, beznadziejność domeną takich jak ty-głupcze to kultura.Czas dorosnąć .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wielkie brawa... #2203123 | 37.248.*.* 16 mar 2017 19:42

   Super impreza, dużo wolnych miejsc tylko za głośno śpiewali co chwila budzili nas

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5