„Na zwiastowanie bocian na gnieździe stanie”

2016-03-25 22:00:02(ost. akt: 2016-03-25 21:02:22)

Autor zdjęcia: nadesłał Marcin Modrzewski

Przylatujące bociany jedna z wielu oznak, które niesie ze sobą wiosna. Niemalże równolegle do ich przylotów swoje wędrówki zaczynają płazy, w kierunku stawów, jezior i oczek wodnych, aby złożyć skrzek.
Ludzie bardzo często żaby kojarzą z pożywieniem bocianów, chociaż tak naprawdę, ich głównym pokarmem są bezkręgowce(chrząszcze i dżdżownice) oraz gryzonie, które znajdują na polach i łąkach. Ten rok przyniósł nam nieco zmian, gdyż pierwszy bocian na terenie WPK został zaobserwowany 23 marca, a płazy nadal pozostają w swoich schronieniach.

Bociany to niezwykłe stworzenia na stałe związane z ludźmi i osadami. Gniazda, które budują dawniej były zlokalizowane na stodołach i domach, dziś najczęściej spotyka się je na słupach energetycznych stojących obok domów. Ludzie przez wszystkie lata, w których towarzyszyły im bociany zaczęli je „przywiązywać” do swojej religii, dzięki czemu powstało powiedzenie „Na zwiastowanie bocian na gnieździe stanie”. Albowiem 25 marca będący dniem Zwiastowania Pańskiego, w wierzeniach ma być dniem, w którym bocian przyleci do gniazda.

W bieżącym roku pierwszy bocian na teren Welskiego PK przyleciał dwa dni przed tym świętem, potwierdzając jednocześnie słuszność powiedzenia. Bociany na terenie WPK mają do wyboru wiele gniazd między innymi również nowe platformy zamontowane przez Park w połowie marca >>>. Mamy nadzieję, że przypadną do gustu bocianom i zostaną zasiedlone.

Marcin Modrzewski
specjalista ds. ochrony przyrody i krajobrazu Welski Park KrajobrazowyCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5