W Lelkowie upamiętniono 70. rocznicę Akcji Wisła

2017-05-13 08:48:14(ost. akt: 2017-05-13 08:57:01)

Autor zdjęcia: Irena Sołoducha

Licznie zgromadzili się mieszkańcy naszej gminy i okolicznych miejscowości. Uszanowali oni datę tragicznej operacji, która dotknęła Ukraińców, Łemków, a także wielu Polaków mieszkających na południowo-wschodnim pograniczu powojennej Polski
Członkowie Koła ZUP w Lelkowie, s. Julia i parafianie greckokatolickiej Parafii Św. Jerzego zorganizowali spotkanie poświęcone upamiętnieniu 70. rocznicy Akcji Wisła.

Po mszy odpustowej w cerkwi, w sali Gminnego Centrum Kultury licznie zgromadzili się mieszkańcy naszej gminy i okolicznych miejscowości. Uszanowali oni datę tragicznej operacji, która dotknęła Ukraińców, Łemków, a także wielu Polaków mieszkających na południowo-wschodnim pograniczu powojennej Polski. Przymusowe wysiedlenia na tzw. Ziemie Odzyskane były kosztem cierpienia tysięcy ludzi i zagłady ich kultury.

W części artystycznej programu, pod kierunkiem nauczycielki religii i j. ukraińskiego s. Julii, uczniowie Zespołu Szkół przedstawili montaż słowno-muzyczny nawiązujący do ciężkiej sytuacji przesiedleńców na obcym dla nich terenie, oderwanych od swojej kultury, tradycji i wyznania w swoim obrządku.

Wystąpili: Natalia Omelan; Ela, Kasia, Ania Horak; Natalia Koziej; Klaudia Gałan; Piotr Krupa; Mateusz Kolasa. Pod kierunkiem instruktora muzycznego Michajła Semotiuka wystąpił zespół „Lelkiwśki Wesełuszky” w składzie: Ola i Natalia Frankowskie, Julia i Martyna Gnes, Milena Pusz, Martyna Werbowska oraz Ulana Puszkar (SP Zagaje).

Na tę okazję pani Anna Łohin z paniami z chóru cerkiewnego przygotowała tematyczne wiersze autorki z Werchraty.

Zebrani wysłuchali referat Przewodniczącego Koła ZUP w Lelkowie pana Andrzeja Orzechowskiego, ukazujący powojenną sytuację społeczno-polityczną i losy ukraińskiej ludności. Następnie głos zabrali i swoimi refleksjami na powyższy temat podzielili się ks. mitrat Jan Łajkosz i wójt gminy pan Stanisław Popiel.

Na zakończenie osoby wysiedlone ze swoich rodzinnych ziem obdarowano kwiatami i przekazano również dla nieobecnych. Jak zawsze o słodki poczęstunek zadbała pani Nadzieja Kolasa z parafiankami. Wszystkim na długo w pamięci pozostanie to wzruszające spotkanie.

Irena Sołoducha

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: IS

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5