Kutia 2017 w Lelkowie

2017-02-08 15:23:38(ost. akt: 2017-02-08 15:37:45)

Autor zdjęcia: Irena Sołoducha

Uczniowie Zespołu Szkół w Lelkowie uczęszczający na lekcje religii grecko-katolickiej oraz języka ukraińskiego biorą udział w „Kuti” organizowanej przez nauczycieli i rodziców. W niedzielę 5 lutego br. Kutia była wspólna dla dzieci i dorosłych. Połączono ją z jubileuszem 15-lecia zespołu wokalnego „Lelkiwśki Wesełuszky”. Współorganizatorem imprezy był Zarząd Koła ZUP w Lelkowie,
Tradycyjnie co roku uczniowie Zespołu Szkół w Lelkowie uczęszczający na lekcje religii grecko-katolickiej oraz języka ukraińskiego biorą udział w „Kuti” organizowanej przez nauczycieli i rodziców - tradycyjnym świątecznym spotkaniu połączonym z występami i zabawą. Planując uroczystość siostra Julia zaproponowała Zarządowi Koła ZUP w Lelkowie, by razem zorganizować imprezę dla dzieci i dorosłych. W niedzielę 5 lutego br. impreza była wspólna i połączono ją z jubileuszem 15-lecia zespołu wokalnego „Lelkiwśki Wesełuszky”.

W imieniu organizatorów gości, byłych członków „Wesełuszek”, publiczność powitali i uroczystość prowadzili uczniowie: Natalia Omelan i Piotr Krupa. Na początku w swoim wystąpieniu Przewodniczący Koła ZUP w Lelkowie Andrzej Orzechowski nawiązał do historii społeczności ukraińskiej w naszej gminie oraz podziękował za pomoc i wsparcie udzielane przez władze lokalne. Wiele słów ciepłych, miłych i podziękowań usłyszeliśmy w wystąpieniach Gości.
W części artystycznej programu wystąpili uczniowie przygotowani przez nauczycielkę języka ukraińskiego i religii siostrę Julię. Był to „Wertep”, z który w okresie świątecznym odwiedzał domostwa ukraińskich rodzin i osoby zapraszające oraz program jaki pokazano na XVII Archidiecezjalnym Przeglądzie Twórczości Religijnej w Górowie Iławeckim. Nasz gimnazjalista i uczeń szkoły muzycznej Mateusz Kolasa zachwycił publiczność grą na skrzypcach m.in. kolęd: Szczo to za predywo” i „Spy Isuse”.

„Lelkiwśki Wesełuszky” i „Czornobrywka” z Pieniężna ( instruktor muzyczny Michajło Semotiuk) razem zaśpiewały pięć kolęd. W wykonaniu naszych gości usłyszeliśmy piosenki: " Nyni , nyni , nyni "," Oj , harna , ja , harna."," Muzykanty moi" Przed piętnastoma latami zespół „Lelkiwśki Wesełuszky” założył n-l języka ukraińskiego Jan Sołoducha. Zespół liczył najmniej 4 członków, a najwięcej 33. W ciągu 15 lat do zespołu należało 77 członków. W obecnym składzie są dziewczynki: Aleksandra i Natalia Frankowskie, Julia i Martyna Gnes, Milena Pusz, Ulana Puszkar i Martyna Werbowska. Na jubileuszowym koncercie z układami choreograficznymi zaśpiewały: "Oj tam na hori..","Czornomorec", " Byla mene maty ", "Buriaczok ", "Porizala palczyk ", "Oj u luzi werba"," A kalyna ne werba,..", "Oj kazala meni maty..", "Iszow kozak potajkom..","Werbowaja doszczeczka.."

Z okazji jubileuszu członkinie zespołu otrzymały prezenty, a m. in. materiały na nowe spódniczki od pana Wójta i korale od pani Dyrektor Zespołu Szkół. Pan Andrzej Orzechowski i pan Jan Sołoducha podziękowali sponsorom, osobom zaangażowanym w organizację imprezy oraz Rodzicom „Wesełuszek”, bo są one jak podkreślono: „małymi ambasadorami naszej Ukraińskiej Kultury”.

Następnie głos zabrał ks. mitrat Jan Łajkosz, a nasze artystki razem z byłymi członkami zespołu „Lelkiwśki Wesełuszky” zaśpiewały kolędę „Po wsiomu świtu”.Później zaproszono uczestników imprezy na poczęstunek - pyszne ciasta i smaczne potrawy wigilijne.

Na Kutię do Gminnego Centrum Kultury przybyli i swoją obecnością uświetnili ją zaproszeni goście: ks. mitrat Jan Łajkosz proboszcz parafii greckokatolickiej w Lelkowie, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz, Przewodniczący Elbląskiego Oddziału ZUP Stefan Dembicki, Przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału ZUP Stefan Migus, Przewodnicząca Koła ZUP w Pieniężnie Halina Stechnacz-Buśko, Dyrektor Zespołu Szkół w Lelkowie Iwona Chojecka, redaktor z Radia Olsztyn Serhij Petreczenko, Iwona Onyfrijuk kierownik zespołu „Czornobrywka”, siostra Magdalena, Przewodnicząca Środkowo-Europejskiego Centrum Szkolenia Młodzieży w Górowie Iławeckim Danuta Babiak, pracownik bibliotek publicznej Dorota Wieczorek, pani Zofia Babiak, pan Jerzy Wieliczko.

Irena Sołoducha, opiekun zespołu,
fot.: Archiwum szkolne
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: IS

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5