Seminarium Spawalnicze — znaczące wydarzenie branżowe w Expom

2023-11-08 16:23:52(ost. akt: 2023-11-08 16:41:30)
Widok na halę produkcyjną w Expom, gdzie odbywało się Seminarium Spawalnicze

Widok na halę produkcyjną w Expom, gdzie odbywało się Seminarium Spawalnicze

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W hali produkcyjnej zakładu Grupy Expom w Kurzętniku, odbyło się znaczące wydarzenie w polskim przemyśle spawalniczym. Seminarium Spawalnicze zorganizowane we współpracy z TUV Rheinland Polska Sp. z o.o., przyciągnęło około 150 uczestników, tworząc miejsce wymiany doświadczeń, debat i inspiracji dla branży.
Seminarium otworzył Rafał Domżalski, prezes zarządu Grupy Expom oraz Leszek Zadroga kierownik Sekcji Spawalnictwa i Certyfikacji TUV Rheinland Polska, którzy przedstawili rosnącą potrzebę organizacji tego typu wydarzeń w branży spawalniczej.

Prezes Expom S.A. w swoim otwierającym przemówieniu przybliżył bogatą historię powstania firmy oraz zwrócił uwagę na wyzwania, które stoją przed Spółką w zakresie spawalnictwa. Wskazał też na rozwój innowacji, które obecnie obserwujemy na rynku. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, dr inż. Wojciech Kiełczyński oraz dr hab. Jacek Tomków, którzy poruszyli bardzo ciekawe tematy związane rozwiązaniami technologicznymi i problemami produkcyjnymi z branży spawalniczej.

Spawalnictwo to dziedzina przemysłu, która dynamicznie ewoluuje, dążąc do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na konstrukcje spawane. Jednak podczas ostatniego seminarium spawalniczego, jednym z kluczowych tematów dyskusji były nie tylko kierunki rozwoju i zagrożenia, z jakimi borykają się przedsiębiorcy w tej branży, ale także palący problem braku wykwalifikowanych spawaczy. To właśnie ci specjaliści są niezbędni do rozwoju przemysłu spawalniczego. W obliczu wzrastającego zapotrzebowania na konstrukcje spawane, brak wykwalifikowanych pracowników stanowi poważne zagrożenie.

Grupa Expom, jako organizator seminarium, podjęła istotny krok w kierunku rozwiązania tego problemu. Inicjatywa firmy polega na otwarciu drzwi dla uczniów szkół zawodowych, zapewniając im nie tylko wiedzę, ale także praktyczne umiejętności. Firma od 2018 roku prowadzi dodatkowe zajęcia z teorii niezbędnej do pracy w zawodzie. — Dla nas to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim strategiczny cel firmy. Chcemy dostarczyć młodym ludziom fundamenty, na których będą mogli budować swoją przyszłość zawodową. Nasza firma widzi w tym kroku szansę na dalszy rozwój. To nie tylko nasza misja, ale także nasza odpowiedź na wyzwania, o których dyskutowaliśmy podczas seminarium — komentuje Rafał Domżalski, prezes zarządu Grupy Expom.

Warto zaznaczyć, że seminarium przyciągnęło przedstawicieli nie tylko firm branżowych, ale również szkolnictwa wyższego, takich jak Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Politechniki Bydgoskiej. Obecność tych Uczelni na wydarzeniu podkreśla znaczenie edukacji i współpracy między sektorem naukowym, a przemysłem.
Swoje wystąpienia mieli również specjaliści z Grupy Expom, którzy wskazywali na wzrastającą wagę badań specjalistycznych wynikających z wymagań rynkowych. Warto tu wskazać rolę Laboratorium Badawczego w Expom S.A., jako determinanta do podnoszenia jakości i wytrzymałości wytwarzanych produktów na tym rynku.
Wystąpienia ekspertów dotyczyły również najnowszych trendów i technologii w spawalnictwie, prezentując ciekawe innowacje i rozwiązania, które zmieniają oblicze branży.
Przerwy między prelekcjami były równie interesujące. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konkursach i loterii, gdzie można było wygrać atrakcyjne nagrody związane z branżą spawalniczą. Ponadto, na miejscu można było podziwiać pokazy sprzętu i umiejętności spawalniczych firm wystawców, co stanowiło okazję do zapoznania się z najnowszym sprzętem i technologią.

Seminarium Spawalnicze Grupy Expom było doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów w świecie spawalnictwa. Wydarzenie nie tylko buduje markę Grupy Expom jako specjalisty w dziedzinie spawania, ale także kładzie podwaliny pod dalszy rozwój tej ważnej branży w Polsce.

Prezes zarządu Grupy Expom, Rafał Domżalski, podczas seminarium wyraził przekonanie o kluczowej roli organizacji tego typu wydarzeń. — Organizacja takich spotkań jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale również strategicznym celem firmy. Nasza branża rozwija się dynamicznie, a my musimy być na bieżąco z najnowszymi trendami i innowacjami. Współpraca między przedsiębiorcami, naukowcami i instytucjami edukacyjnymi jest kluczowa dla naszego sukcesu. Tylko poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem możemy wspólnie przyczynić się do rozwoju polskiego przemysłu spawalniczego. To jest nasza misja i jesteśmy zdecydowani ją kontynuować — dodał prezes Rafał Domżalski

Warto zaznaczyć, że to jedno z nielicznych tak obszernych i istotnych wydarzeń spawalniczych w kraju, co tylko podkreśla wagę tej inicjatywy. Możemy być pewni, że Grupa Expom nadal będzie wspierać rozwój polskiego spawalnictwa umacniając swoją pozycję na rynku. red

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5