Ludowo i biesiadnie w zamkowym amfiteatrze

2022-06-27 16:12:56(ost. akt: 2022-06-27 21:58:59)
Przegląd ma tradycje trwające od 11 lat

Przegląd ma tradycje trwające od 11 lat

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

XI Przegląd Zespołów Ludowych Kurzętnik '2022, który odbył się w zamkowym amfiteatrze, przeszedł do historii. Impreza od ponad dekady na stałe wpisała się w kalendarz imprez Kurzętnika.
Organizatorem przegladu zespołów ludowych było Centrum Usług Społecznych wespół z Gminną Biblioteką. Pomimo dokuczliwego upału, impreza zgromadziła dość liczną publiczność, przed którą wystąpiło kilkanaście zespołów z regionu kujawsko pomorskiego i warmińsko mazurskiego. Organizatorzy zadbali o zaplecze gastronomiczne dla zespołów. Były specjalne bony dla wykonawców, a kto chciał korzystał dodatkowo ze stoiska grillowego.
Jako pierwsze przed publicznością wystąpiły Anibabki z Kurzętnika, które wraz z Anną Lewicką, szefową zespołu, są współorganizatorem przeglądu. Potem w amfiteatrze zaśpiewały zespoły: Wrzos z miejscowości Kownatki w gminie Kozłowo, Rakowianki z Rakowic, Pasłęczanie z Pasłęka, Wrzosy z Lubawy, Gosposie z Laseczna, Wszyscy Razem z Brzozia, Józefinki ze Świecia nad Osą, Sami Swoi z Tylic, kurzętnickie Kurczaczki, Wesołe Kumoszki ze Zbiczna, Ostaszewianki z Ostaszewa, Cyganeczki z miejscowości Cygany w gminie Gardeja i Złoty Krąg z Bobrowa.

— Nie było klasyfikacji zespołów, a liczyła się dobra zabawa, bo trzeba przyznać, że zarówno członkowie zespołów i publiczność z entuzjazmem przyjmowali występy śpiewaków i instrumentalistów, którzy mieli w repertuarze utwory ludowe, biesiadne i nie tylko. Jeszcze po zakończeniu przeglądu, niektórzy pozostali i dalej biesiadowali z piosenką przy wspólnych stołach. To miła reakcja, szczególnie dla nas organizatorów — uważa Roman Lewicki, dyrektor CUS. ul2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5