Ksiądz kan. Zdzisław Szymański, proboszcz z Kurzętnika odszedł do wieczności

2022-04-03 19:11:13(ost. akt: 2022-04-04 10:10:31)
Ksiądz Zdzisław Szymański przyczynił się do prac konserwatorskich wnętrza kurzętnickiego kościoła

Ksiądz Zdzisław Szymański przyczynił się do prac konserwatorskich wnętrza kurzętnickiego kościoła

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W nocy z soboty na niedzielę zmarł ksiądz kanonik Zdzisław Szymański, długoletni proboszcz parafii pw. Św Marii Magdaleny w Kurzętniku. Obecnie był na emeryturze i mieszkał w brodnickiej parafii. Miał 75 lat.
Ks. Zdzisław Szymański posługę proboszczowską w Kurzętniku sprawował przez 31 lat. W tym roku przypadała ks. kanonikowi 51 rocznica kapłaństwa. Od 9 miesięcy był rezydentem — seniorem w brodnickiej parafii.
Urodził się w Terespolu Pomorskim. Jego parafią wówczas było Gruczno. Do liceum uczęszczał w Świeciu, gdzie w 1964 roku zdał maturę. Następnie był studentem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Studia musiał przerwać, bowiem został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Święcenia kapłańskie otrzymał w maju 1971 roku z rąk biskupa Kazimierza Kowalskiego. Kolejno pełnił posługę wikariuszowską w parafiach: Wudzyn, Bydgoszcz – Fordon, Chwaszczyno i Brodnica. Pierwszą jego parafią, na podstawie dekretu biskupa, były Górale w dekanacie Lembarg, natomiast w 1990 roku został mianowany proboszczem parafii w Kurzętniku. Ksiądz Zdzisław pełnił funkcję ojca duchownego dekanatu Nowe Miasto, był członkiem diecezjalnej Rady Kapłańskiej w Toruniu, a w 1993 roku został kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Chełmżyńskiej. Od października 1995 roku miał godność wicedziekana dekanatu nowomiejskiego.
Pogrzeb śp. ks. Zdzisława Szymańskiego odbędzie się w Kurzętniku, w środę 6 kwietnia, o godzinie 12. Dzień wcześniej, o godzinie 18.30 nastąpi eksporta w Brodnicy, w parafii pw. Katarzyny Aleksandryjskiej (fara). red

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5