Nowoczesny robot spawalniczy pracuje w kurzętnickim Expomie

2021-07-03 12:19:44(ost. akt: 2021-07-03 12:27:40)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Firma Expom S.A. z Kurzętnika sukcesywnie modernizuje i unowocześnia swój park maszyn oraz urządzeń, co umożliwia spełnienie wciąż rosnących wymagań jakościowych klientów. Ostatnio w firmie uruchomiono zrobotyzowane stanowisko spawalnicze.
Uruchomienie w firmie robota spawalniczego wraz z synchronizowanymi obrotnikami mechanicznymi poruszającego się po torowisku było znaczącym wydarzeniem w historii kurzętnickiego zakładu. Najnowsza inwestycja to kompletnie wyposażone, zrobotyzowane stanowisko spawalnicze oparte o podzespoły, jednej z wiodących firm, z jednym dużym i dwoma mniejszymi pozycjonerami sterowanymi numerycznie.
Robot przemieszcza się po torowisku i realizuje proces spawania na pozycjonerach jednoosiowych. Stanowisko wyposażone jest w ogrodzenie bezpieczeństwa zabezpieczone barierami fotoelektrycznymi od strony załadunku detalu. Cela spawalnicza wyposażona jest również w stację czyszczenia palnika oraz odcinania końcówki drutu.
Sfinalizowanie inwestycji i uruchomienie zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego w Expom S.A. pozwoli na rozszerzenie oferty produkowanych konstrukcji oraz umożliwi spełnienie coraz bardziej restrykcyjnych wymagań jakościowych klientów — uważa Rafał Domżalski, prezes firmy.
Tu warto nadmienić, że do jednych z licznych zalet zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego należy możliwość zdalnego programowania i symulacji pracy robota w środowisku 3D.
Zastosowanie coraz bardziej zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń w firmach oraz zakładach, jak wspomniany Expom S.A., niesie za sobą potrzebę wykształconej kadry pracowników m. in. z umiejętnościami informatycznymi.
U źródeł zainteresowania młodych ludzi dziedziną niezwykłego świata nowoczesnych technologii i futurystycznych maszyn może być robotyka, która w idealny sposób może zaszczepić w dziecku pasję, która pozostanie z nim do końca życia. W rezultacie może być sposobem na zdobycie ciekawego zawodu. W czasie obecnego dynamicznego rozwoju techniki informatycznej, wiedza związana z programowaniem i konstruowaniem robotów, staje się umiejętnością coraz bardziej pożądaną. Ponadto robotyka ma niezwykle korzystny wpływ na zainteresowanie uczniów przedmiotami ścisłymi. Robotyka gwarantuje, że uczniowie zdobędą podstawowe umiejętności cyfrowe, tak poszukiwane na rynku pracy. Taką możliwość szkoleń gwarantuje się osobom, które chcą się zatrudnić w Expomie.

Firma EXPOM S.A. z siedzibą w Kurzętniku zajmuje się wykonywaniem szerokiego asortymentu konstrukcji spawanych dla różnych branż, głównie na eksport do krajów Europy Zachodniej. EXPOM S.A. w ramach szeroko prowadzonych inwestycji technologicznych w latach 2018 – 2021 uruchomił m.in. 3 nowe kompletnie wyposażone hale produkcyjne, mające na celu rozwój posiadanych możliwości produkcyjnych, tj. zwiększenie mocy przerobowych, poprawę jakości produkcji oraz obniżenie kosztów produkcji. ul

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5