Potrącenie nietrzeźwego pieszego bez elementów odblaskowych

2021-01-22 15:26:02 (ost. akt: 2021-01-22 15:32:21)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Wychodząc po zmroku na drogę, musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że odblaski ratują życie! Ich brak u pieszego w połączeniu z alkoholem i trudnymi warunkami drogowymi może doprowadzić do wielkiego zagrożenia dla użytkowników drogi. Przekonał się o tym 40-letni mężczyzna, który został potrącony przez IVECO.
Dnia 20 stycznia około godz. 17:00 na ulicy Nowomiejskiej w Marzęcicach doszło do potrącenia pieszego. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kierujący samochodem IVECO jadąc z Marzęcic w kierunku Wawrowic w pewnym momencie zauważył pieszego mężczyznę, który zatoczył się z prawej jezdni wprost pod jego pojazd. Kierujący nie zdążył zahamować i potrącił lusterkiem pieszego. Jak się okazało potrącony 40-latek szedł nieprawidłową stroną drogi i nie posiadał elementów odblaskowych. Jakby tego było mało przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Mężczyzna został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala na obserwację.
 
Zgodnie z przepisami każdy pieszy poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla uczestników ruchu. W ubiegłym roku na nowomiejskich drogach policjanci potwierdzili 11 przypadków braku wymaganego prawem odblasku u pieszych poza obszarem zabudowanym. Takie zachowanie jest skrajną nieodpowiedzialnością, pieszy niepotrzebnie ryzykuje własnym życiem.
W 2020r. Na terenie naszego powiatu odnotowaliśmy 9 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w 3 przypadkach z ich winy.
 
Krótkie dni, ciemne i deszczowe popołudnia, szybko zapadający zmrok. Za oknem najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna pora dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego należy korzystać z elementów odblaskowych nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam gdzie teren jest nieoświetlony, a widoczność ograniczona np. przez warunki atmosferyczne.

Wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, dlatego respektujmy obowiązki i wzajemnie szanujmy swoje prawa, a swoją odpowiedzialną postawą na drodze pokażmy, ze jesteśmy jej świadomymi użytkownikami.
 
 KPP Nowe Miasto
 

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5