Europejskie Dni Dziedzictwa podsumowano w Olsztynie

2018-12-30 23:28:59(ost. akt: 2018-12-30 23:35:11)

Autor zdjęcia: Nadesłane

W Olsztynie odbyło się spotkanie podsumowujące obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, w którym uczestniczyła Krystyna Wójcik-Wiśniewska, dyrektorka zespołu szkół w Kurzętniku. Odebrała ona dyplom uznania dla szkoły za zaangażowanie, kultywowanie dobrych tradycji i pielęgnowanie tożsamościowych korzeni.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największe europejskie święto kultury Starego Kontynentu. To wyjątkowy czas, kiedy zabytki całej Europy szeroko otwierają się na zwiedzających, aby zabrać ich w podróż po kulturze i historii.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem: "Niepodległa dla wszystkich", a w obchody zaangażowało się wiele osób i instytucji, wśród nich Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, w którym 15 września odbyła się uroczystość pt. Kurzętnik dla Niepodległej.

Główną atrakcją był pokaz grupy rekonstrukcyjnej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Goście zaprezentowali umundurowanie, broń i sposoby walki z okresu I wojny światowej, a także opowiedzieli o swej działalności.

Część oficjalną uświetnił udział pocztów sztandarowych szkół gminy Kurzętnik, odśpiewanie hymnu państwowego oraz Roty, a także polonez w wykonaniu uczniów. W trakcie uroczystości przeprowadzono konkurs plastyczny pt. Impresje plastyczne uczniów na temat 100-lecia gminy Kurzętnik oraz konkurs zespołów śpiewaczych ze szkół gminy Kurzętnik pt. Pieśni, z którymi szliśmy do niepodległości.

Ogłoszono też wyniki zawodów sportowych pt. Biegi dla Niepodległej. Obchody umiliły popisy taneczne uczniów klas czwartych, którzy wykonali krakowiaka oraz przedszkolaków, które przygotowały zumby ludowe.

Tegoroczne spotkanie podsumowujące obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym regionie odbyło się w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, z udziałem odpowiedzialnej za sprawy kultury w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego — Sylwii Jaskulskiej, dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem (koordynatora EDD na Warmii i Mazurach) Szymona Dreja oraz przedstawicieli instytucji i organizacji aktywnie uczestniczących w tej inicjatywie.

W spotkaniu uczestniczyła Krystyna Wójcik-Wiśniewska, która z rąk Sylwii Jaskulskiej odebrała dyplom uznania dla Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku za zaangażowanie, kultywowanie dobrych tradycji i pielęgnowanie tożsamościowych korzeni.

W podsumowaniu Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej podkreślił, że jakość i poziom wydarzeń, które odbyły się w tym roku na Warmii i Mazurach, były bardzo wysokie i zachęcił do udziału w kolejnych edycjach EDD.
red

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5