Nowy sprzęt okulistyczny i USG. Przychodnia w Kurzętniku się rozwija

2018-08-24 09:00:00(ost. akt: 2018-08-22 10:59:56)   Artykuł sponsorowany
Krzysztof Tretau, nowy dyrektor przychodni, jest optometrystą

Krzysztof Tretau, nowy dyrektor przychodni, jest optometrystą

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Kilka lat temu powstał nowy budynek Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kurzętniku. Gminna placówka medyczna konsekwentnie rozszerza wachlarz swoich usług. Kilka dni temu do przychodni trafił kolejny sprzęt. Jest także nowy dyrektor.
Na chwilę obecną Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kurzętniku jest jedyną placówką w powiecie nowomiejskim, w której działa poradnia okulistyczna. Do Kurzętnika przyjeżdżają mieszkańcy z całej okolicy. Jednostka rozwija swoją działalność. W tym roku z Nowego Miasta została przeniesiona rehabilitacja. Dzięki temu nie ma kosztów wynajmu, a mieszkańcy mają bliżej do wykwalifikowanych rehabilitantów. Teraz w ramach dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego zakupiony został sprzęt wartości ponad 280 tysięcy złotych. Do Kurzętnika trafił nowy ultrasonograf. Zaawansowane urządzenie pozwala na badanie jamy brzusznej, tarczycy, a także dokładne badania kobiet w ciąży. Przeprowadzająca badania płodów dr Elżbieta Frydlewicz mówi, że wcześniejsze USG wykonało już wystarczająco wiele badań.

Władze gminnego ośrodka zakupiły również tomograf okulistyczny, tonometr do badania ciśnienia w gałce ocznej oraz urządzenie do testów pola widzenia. O sprzęcie opowiedział nam optometrysta Krzysztof Tretau, który został nowym dyrektorem kurzętnickiego ośrodka zdrowia.

— Zakup sprzętu został przeprowadzony przez Magdalenę Rynkowską, wcześniejszą dyrektor placówki. Wcześniej, żeby wykonać tomograficzne badania oka trzeba było dawać pacjentom skierowania do Grudziądza. Teraz mamy swój sprzęt na miejscu i oszczędzamy 7 tys. zł rocznie na usłudze. Myślę, że to wielkie ułatwienie dla pacjentów i zysk dla ośrodka — mówi Tretau.

Nowy dyrektor odpowiada tak za sprawy organizacyjne jak i medyczne w placówce. Z zawodu jest optometrystą, a także kształci się jako ortoptyk. Będzie więc mógł prowadzić badania i terapię zeza.

— Nasz ZOZ jest dobrze zarządzany, pozyskujemy środki na nowy sprzęt i rozwijamy ofertę diagnostyczną dla pacjentów. To, co priorytetowe to zapobieganie i wczesna diagnostyka. Stąd wprowadzone 3 lata przed programem rządowym szczepienia na pneumokoki, integracja sensoryczna w Tereszewie i kolejni specjaliści w Kurzętniku. Teraz zastanawiamy się jak wprowadzić program szybkiego wykrywania raka prostaty u mężczyzn — dodaje Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik, który odpowiada za przychodnię.

— Wyjątkowo cieszy mnie wysoki poziom poradni ginekologicznej i nowy sprzęt do USG. Mamy takie zainteresowanie, że moglibyśmy podwoić kontrakt i znalazłyby się chętne kobiety. To potwierdza słuszność naszych pomysłów na rozwój gminy — dodaje Dereszewski.


Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5