Z Kurzętnika pod piramidy

2017-11-22 12:19:43(ost. akt: 2017-11-22 12:41:23)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Expom S.A., jeden z największych pracodawców w regionie, właśnie zakończył kolejny ciekawy projekt. Jest nim dźwig offshore o maksymalnym udźwigu 40 ton oraz zasięgu ramienia 45 metrów. Maszyna niedługo trafi na egipskie nabrzeże.
— Gigant wyprodukowany w kurzętnickiej spółce był widoczny podczas testów z odległości kilkuset metrów, co budziło zainteresowanie nawet postronnych osób. Urządzenie przekracza kolejną barierę technologiczną naszej firmy – tłumaczy Rafał Domżalski, prezes zarządu spółki. Dźwig właśnie rusza w długą podróż do portu w Egipcie.

Firma EXPOM z Kurzętnika od kilkudziesięciu lat produkuje konstrukcje stalowe. Ma w swoim dorobku m. in. konstrukcje wykonane dla elektrowni, czy wielkogabarytowe elementy maszyn. Od kilkunastu lat spółka rozwija się także w branży offshore oraz dźwigowej. EXPOM produkuje dla klientów z całego świata. Na wiosnę tego roku rozpoczęto jeden z najbardziej innowacyjnych spośród dotychczasowych projektów, którym jest opisany 40-tonowy dźwig.

— Przez sześć miesięcy pracowaliśmy nad prototypem dźwigu dla potrzeb przeładunku towarów w egipskim porcie w Aleksandrii. W tym czasie przeszliśmy dwie fundamentalne zmiany koncepcji i setki korekt wdrażanych przez naszych inżynierów oraz pracowników – komentuje Domżalski.
W projekcie brało udział 140 pracowników, a swój wkład w produkcję mieli nawet uczniowie zdobywający w fabryce zawody ślusarza, operatora maszyn cnc, czy lakiernika.

Podczas realizacji wyjątkowy nacisk postawiono na komfort pracy operatora dźwigu, który ze swojej kabiny będzie miał znakomite pole widzenia na całe ramię. Dźwig, po zakończeniu produkcji, aby być dopuszczonym do użycia przeszedł złożone testy i proces certyfikacji prowadzone przez norweską firmę Det Norske Veritas. Potem został zdemontowany, aby można było go przetransportować na miejsce przeznaczenia.

To właśnie skomplikowana logistyka jest kolejnym bardzo ważnym etapem w tym projekcie. Sprzęt zostanie zabezpieczony do transportu na trzech samochodach wielkogabarytowych, gdzie przez blisko trzy tygodnie będzie nocą ,,wędrował’’ z północy na południe Europy - do włoskiego portu, skąd popłynie do portu przeznaczenia w Egipcie. Odpowiednio posadowione urządzenie z Kurzętnika będzie pracowało przez dziesiątki lat, świadcząc o jakości, precyzji i nowatorskich rozwiązaniach, które powstają w EXPOM S.A. To jednak nie koniec ciekawych wyzwań, ponieważ spółka rocznie realizuje blisko 1000 wymagających i ciekawych projektów.

Marcin Zalewski

Artykuł ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" dnia 17 listopada 2017 r.


Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5