Szkoła podążająca za dzieckiem. Lekcje programowania w gminie Kurzętnik

2017-10-12 09:00:00(ost. akt: 2017-10-11 15:31:16)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Współczesna szkoła musi dotrzymywać kroku umiejętnościom i stylowi życia swoich uczniów. Dlatego gmina Kurzętnik inwestuje w nowoczesne technologie, rozwój nauczycieli i zajęcia z programowania.
Władze gminy Kurzętnik od kilku lat rozszerzają ofertę edukacyjną w prowadzonych szkołach. Kilka lat temu wdrożono pilotażowy program edukacji szachowej dla pierwszoklasistów. Dodatkowo wszyscy uczniowie szkoły podstawowej uczą się dwóch języków obcych. Samorząd stara się śledzić aktualne potrzeby i wymagania dzieci, ale także rodziców i opiekunów. Stąd program wdrożenia do szkół lekcji programowania.

Wszyscy je mamy
W ramach rozwoju edukacji cyfrowej, gmina Kurzętnik zaprosiła nauczycieli i rodziców na konferencję “Nowoczesna edukacja, czyli jak nadążyć za trendami”. Była to okazja do poznania najnowszych metod pracy dydaktycznej i podążającego za technologią modelu edukacji w gminie. Odbył się również panel dyskusyjny.
— W 2015 roku 40% ludzi zamieszkujących Ziemię używało smartfonów. W 2020 roku będzie to 60%, a w 2025 czterech na pięciu ludzi na ziemi będzie zaczynało dzień od spotkania z ekranem dotykowym. Smartfon będzie zawierać wszystko, co dotyczy naszego życia: finanse, gospodarkę, a także edukację. Dzisiejsza konferencja pozwoli nam po części odpowiedzieć, jak będzie wyglądać szkoła przyszłości — otworzył spotkanie dziennikarz Maciej Wróbel.

Programujemy cały czas
O zaletach nauki programowania opowiedzieli Jan Bielaszka i Paweł Czerwony, którzy zajmują się edukacją cyfrową.
— Mało kto umie programować, ale każdy umie zrobić jajecznicę. Wbrew pozorom nie ma różnicy pomiędzy pisaniem kodu, a robieniem jedzenia. Mamy konkretne elementy, kolejność i wprowadzane czynności. Programowanie to przede wszystkim nauka logicznego myślenia. Trzeba powiedzieć jasno: nie każdy ma predyspozycje i zostanie programistą, ale każdemu dziecku przysłużą się umiejętności planowania i projektowania — mówił Bielaszka.
Podczas panelu dyskusyjnego pojawiło się wiele anegdot z życia rodzinnego. Często już malutkie dzieci sprawnie obsługują tablet czy układają klocki. Warto pokierować tą naturalną ciekawość i rozwijać ją w kierunku zdolności wyjątkowo cenionych na rynku pracy. W celu umiejętności edukacyjnych podsumowaniem konferencji były otwarte warsztaty programowania dla nauczycieli i rodziców.

Inwestycja w przyszłość
Podczas konferencji Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik przedstawił swój pomysł na kształt edukacji podstawowej.
— Jesteśmy przekonani do tego, żeby wprowadzać nowe technologie. Gmina Kurzętnik osiągnęła taki poziom, że możemy sięgać po coraz to wyższe zadania, które są poza podstawą programową. Dlatego raz w tygodniu dla wszystkich pierwszoklasistów wprowadzamy naukę programowania. Zależy nam na zaangażowaniu rodziców i uczniów dlatego wprowadzamy symboliczną odpłatność do 10 zł za miesiąc. Podkreślam: my musimy tego chcieć. Kiedy wprowadzaliśmy kilka lat temu angielski i rosyjski jako drugi język było pewnie niezadowolenia. Dziś planujemy trzeci kurs językowy, zajęcia z robotyki. Hasłem, które mi przyświeca jest motto, że każda złotówka zainwestowana w edukację zwróci nam się kilkakrotnie — podsumował wójt gminy Kurzętnik.Współczesne dzieci od najmłodszych lat rozpoczynają przygodę z urządzeniami mobilnymi. Nikogo nie dziwi sprawnie obsługujący ekran dotykowy trzylatek. Wyzwaniem dla rodziców jest znaleźć takie gry i aplikacje, które są odpowiednie dla pociech, a zarazem rozwijają umiejętności poznawcze i wiedzę. Niezmiernie ważne jest także unikanie nadmiaru bodźców, które negatywnie wpływa na błyskawicznie rozwijający się mózg malucha. Gmina Kurzętnik postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom rodziców oraz nauczycieli i przygotowała atrakcyjną grę edukacyjną “Młody Ekolog”. Bohaterem gry jest chłopiec, który bada bajkowy świat przyrody. Zbierając rośliny i zwierzęta odkrywa kolejne zadania takie jak kolorowanki, krzyżówki czy quizy związane ze środowiskiem gminy Kurzętnik. Staranna grafika, ciekawa narracja i spokojna muzyka pozwalają korzystać z gry już trzylatkom. Gra jest darmowa i można pobrać ją na smartfony, komputery i tablety w sklepach internetowych Google i AppStore oraz pod adresem www.kurzetnik.pl/gra.

O EDUKACJI NA SMARTFONIE:Któż najlepiej zna opowieści, fantazje i pomysły przedszkolaków niż opiekujące się nimi nauczycielki? Beata Kopyczyńska i Magdalena Ćwiklińska z Zespołu Szkół im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach postanowiły wykorzystać swoją wiedzę oraz doświadczenie i napisały książkę pod tytułem “Przygody Oli”. Publikacja to zbiór dziewięciu opowiadań o niesamowitych przygodach dziewczynki. Każde z nich posiada mądre przesłanie, które może być punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem. Książka posiada dodatkowo starannie przygotowaną i atrakcyjną dla maluchów szatę graficzną.
— Opowiadania są ciekawie i żywo napisane. Panie Beata i Magda napracowały się, ale efekt będzie naprawdę ciekawy. Jesteśmy dumni, że jako szkoła, dzięki wsparciu gminy i sponsorów, możemy wydawać książki. Mamy już materiały na drugą część — mówi Katarzyna Pukalska, dyrektor marzęcickiej placówki.
Wielkim atutem opowiadań jest fakt, że zawierają dodatkowo angielskie tłumaczenie, które przygotowała dyrektor. Książka będzie niebawem dostępna w szkolnych bibliotekach.

OPOWIADANIA Z MARZĘCIC:


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5