Echa turnieju „Jestem Mistrzem”

2017-05-06 13:55:22(ost. akt: 2017-05-06 14:02:13)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Już po raz szósty odbył się Powiatowy Turniej „Jestem Mistrzem”, który dotyczy wiedzy i umiejętności przydatnych w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej młodzieży. Tym razem najlepsze okazało się gimnazjum z Bratiana.
Głównym organizatorem Turnieju było Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lubawskim i doradcy, będący jednocześnie powiatowymi koordynatorkami ds. doradztwa zawodowego w szkołach – Hanna M. Karczyńska i Iwona Krajewska.

Honorowy patronat nad turniejem objęli: Starosta Nowomiejski – Andrzej Ochlak oraz Wójt Gminy Kurzętnik – Wojciech Dereszewski. Patronat medialny „Gazeta Nowomiejska” oraz telewizja kablowa „Eltronik”.
Partnerem przedsięwzięcia był Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, który udostępnił nam salę gimnastyczną na zorganizowanie tego wydarzenia.

Jury pracowało w składzie: Andrzej Korecki, historyk i autor wielu książek dokumentujących historię regionu, Anna Kowalewska – pedagog i doradca zawodowy z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Iwona Zielińska - Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanowie, Jerzy Grządzielewski – kierownik Referatu Promocji w Urzędzie Miejskim w Nowym Mieście i Magda Lenkiewicz-Kowalska – psycholog z PCRE.

W turniejowych potyczkach zmagało się 9 czteroosobowych drużyn, reprezentujących gimnazja i szkoły średnie z Powiatu Nowomiejskiego. Drużyny zostały przygotowane przez pedagogów i doradców zatrudnionych w szkołach, którzy na co dzień współpracują z naszą placówką i tworzą Sieć wsparcia w zakresie doradztwa zawodowego. Dzięki ich zaangażowaniu i odpowiednim zmotywowaniu drużyn – zmagania corocznie odbywają się na najwyższym poziomie. Rywalizacji przyglądali się również rodzice uczniów, którzy (zgodnie ze wskazaniami wypracowanymi w ramach działań wojewódzkiej Sieci Wsparcia powiatowych koordynatorów ds. doradztwa zawodowego w szkołach), są coraz bardziej włączani w tego typu działania. To oni są bowiem pierwszymi osobami doradzającymi swoim dzieciom wybór zawodu.

Drużyny miały do wykonania wiele zadań, wymagających od nich kreatywności, ale również współpracy całej drużyny. Wszystkie zadania były dla uczestników dużym zaskoczeniem, ale dzielnie stawiali czoła niecodziennym wyzwaniom. Z roku na rok obserwujemy coraz bardziej pomysłowe i przemyślane scenki przedstawiające wybrane przez drużyny zawody. Młodzież pisze zabawne i zaskakujące scenariusze, które potem profesjonalnie przedstawia. Tak więc prawdziwy

Turniej rozpoczyna się już na wiele dni wcześniej, kiedy drużyna, wspólnie z pedagogiem spotyka się, opracowuje scenariusz, przeprowadza próby i przede wszystkim dobrze się bawi. Turniej z pozoru jest formą lekką, łatwą i przyjemną. Tak naprawdę ma za zadanie uzmysłowić młodym ludziom, że drzemie w nich potencjał, którego być może wcześniej nie dostrzegali i, że każda sytuacja zadaniowa (nawet spotkanie z pracodawcą w przyszłości) – jest do przejścia, jeśli jest się otwartym na nowości, komunikację w zespole i serdecznym w kontaktach z innymi.

Wyniki:
I m-ce – Gimnazjum im. Rodu Działyńskich w Bratianie
II m-ce – Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście
III m-ce ex aequo – Zespół Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście i Zespół Szkół Zawodowych im. Noblistów Polskich w Kurzętniku

[i]Hanna M. Karczyńska—[b]Powiatowy koordynator ds. doradztwa zawodowego w szkołach Powiatu Nowomiejskiego2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5