Na początek szansa dla stu kobiet

2017-04-14 12:29:48(ost. akt: 2017-12-08 11:38:46)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Gazeta Nowomiejska

W dniu 27 kwietnia o godzinie 17 w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku odbędzie się konferencja dla pań z terenu gminy Kurzętnik.
Tematem konferencji będzie realizacja Gminnego Programu Profilaktyki Raka Piersi i zapisy do udziału w programie dla kobiet w wieku 35-49 lat. Udział w programie jest bezpłatny dla stu pań. Decyduje kolejność zgłoszenia. Tego dnia będą przeprowadzane także bezpłatne badania profilaktyczne urządzeniem Braster. Uczestniczki programu będą miały zagwarantowany bezpłatny abonament na dwa lata.


Inwestują w innowacje

Urządzenie do przeprowadzania indywidualnych badań Braster to innowacyjne w skali świata urządzenie, które pozwala na komfortowe i samodzielne badanie piersi w domu. Jego skuteczność potwierdziły badania kliniczne. Gmina Kurzętnik realizuje Gminny Program Profilaktyki Raka Piersi poprzez zakup stu sztuk urządzeń Braster i zakup stu sztuk abonamentów na 24 miesiące. Program finansowany jest w całości przez Gminę Kurzętnik. Przez dwa lata samorząd przeznaczy na ten cel 76.500 zł. Dzięki temu, setka pań z terenu gminy otrzyma bezpłatnie urządzenia i darmowy abonament z dostępem do indywidualnego konta. Kobieta przeprowadza badanie Brasterem w domowym zaciszu, łącząc się bezprzewodowo z intuicyjną aplikacją zainstalowaną na jej smartfonie lub tablecie. Proces badania trwa około 15 minut. Badanie należy wykonywać raz w miesiącu. Zespół wykwalifikowanych specjalistów otacza kobietę opieką i w razie potrzeby udziela jej niezbędnych zaleceń. Więcej informacji na temat programu profilaktycznego na stronie www.kurzetnik.pl.

Co piąty rak atakuje piersi

Warto przypomnieć, że rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym i stanowi blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Jest to główna przyczyna zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych, czyli aż 13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych.
— U młodych kobiet, które zauważają w piersiach niepokojące zmiany najczęściej diagnozowane są zmiany łagodne które są w stu procentach wyleczalne. O wiele poważniejsze są zmiany wykrywane u kobiet wieku okołomenopauzalnym. W przedziale wiekowym 50-69 lat statystyki niepokojąco rosną, a ryzyko zachorowania na raka jest największe. Wpływ na dużą zachorowalność na raka piersi ma niewątpliwie obciążenie rodzinne, działanie hormonów estrogenowych i progesteronowych, także tych zalecanych w hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy — wyjaśnia doktor Hajdukiewicz-Smolik z Olsztyna.


Po pierwsze: zapobiegać

W profilaktyce raka piersi najważniejsze jest samobadanie oraz korzystanie z bezpłatnych badań diagnostycznych, których celem jest wykrycie wszelkich zmian nowotworowych w jak najwcześniejszym stadium. Badać się powinna każda kobieta, która ukończyła 20 lat. Jeśli zauważy cokolwiek, co ją niepokoi, powinna natychmiast skonsultować się z lekarzem. Oby program profilaktyki wprowadzony przez gminę Kurzętnik przyczynił się do tej szybkiej wykrywalności.mzal


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5