Gminno-powiatowe święto plonów w Bratuszewie

2015-08-31 18:31:18 (ost. akt: 2015-09-01 09:45:59)
Przekazanie chlebów dożynkowych przez parę starostów na ręce gospodarzy powiatu i gminy

Przekazanie chlebów dożynkowych przez parę starostów na ręce gospodarzy powiatu i gminy

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Żar lejący się z nieba towarzyszył Dożynkom Gminno-Powiatowym, które w tym roku odbyły się w Bratuszewie. Prawdziwy grad wyróżnień, odznaczeń i podziękowań spadł na rolników i ludzi powiązanych z produkcją rolną.
Mszę świętą w koncelebrze kapłanów odprawił ksiądz Bernard Zakrzewski, proboszcz z Brzozia Lubawskiego, diecezjalny kapelan strażaków, natomiast słowo do zgromadzonych wygłosił ks. Maciej Górka, proboszcz z Lipinek.
Tradycyjne chleby na ręce starosty nowomiejskiego — Andrzeja Ochlaka i wójta gminy Kurzętnik — Wojciecha Dereszewskiego złożyli starostowie dożynkowi — Halina Nehring oraz Kazimierz Dembek, rolnicy z Bratuszewa.

Podczas dozynek podsumowano konkursy na wieńce — powiatowy i gminny. W kategorii wieńce powiatowe wygrała praca z KGW w Szafarnii z gminy Kurzętnik, drugie miejsce otrzymało KGW z Podlaska w gminie Biskupiec. Trzecią lokatę zdobyło KGW w Ostaszewie z gminy Grodziczno. Wyróżnienia otrzymały gmina miejska Nowe Miasto Lubaskie i gmina wiejska Nowe Miasto Lubawskie.

Kategoria wieńce gminne
I miejsce KGW Szafarnia
II miejsce Stowarzyszenie „ Moja wieś Wawrowice”
III miejsce KGW Bratuszewo
Wyróżnienia
Wieś Brzozie Lubawskie, KGW Kurzętnik, KGW Kąciki, KGW Lipowiec, KGW Mikołajki, KGW Otręba, KGW Tomaszewo

Wokół placu dożynkowego ustawiono kramy kół gospodyń, pełne smakołyków oraz stoiska innych organizacji i instytucji. Te ekspozycje poddano również ocenie jury.
Pierwsze miejsce za swoją wystawę otrzymało Stowarzyszenie „Moja wieś Wawrowice”, drugie miejsce przyznano KGW Marzęcice, a trzecie KGW Krzemieniewo.
Wyróżnienia za stoiska wręczono dla KGW Wielkie Bałówki, KGW Otręba, KGW Nielbark i KGW Bratuszewo.

Przez długi czas na scenę zapraszano osoby wyróżnione oraz odznaczone. Przedstawiamy listę uhonorowanych.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi został uhonorowany Alojzy Świniarski z Krzemieniewa. Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali Danuta Napiórkowska z Krzemieniewa, i Jan Goszka z Bratuszewa.

Odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” nadano Kazimierzowi Dekarskiemu z Otręby, Kazimierzowi Dembkowi z Bratuszewa, Piotrowi Dembowskiemu z Brzozia Lubawskiego, Romanowi Frąckiewiczowi z Sugajenka, Zbigniewowi Fuksowi z Czachówek, Mirosławowi Gierszyńskiemu z Nowego Miasta Lubawskiego, Piotrowi Jadanowskiemu z Grodziczna, Stanisławowi Jarzembowskiemu z Tereszewa, Janowi Kowalskiemu z Krzemieniewa, Jarosławowi Kraśniewskiemu z Łąkorka, Stanisławowi Lenckowskiemu z Bratuszewa, Jackowi Lewickiemu z Mroczna, Zdzisławowi Mędrkowi z Nowego Miasta Lubawskiego, Andrzejowi Pieńczewskiemu ze Skarlina, Kazimierzowi Stępniowi z Wielkich Bałówek, Ludwikowi Szramce z Lekart, Rafałowi Szustkowskiemu z Mikołajek i Romanowi Urbańskiemu z Nowego Grodziczna.

Odznakę honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyznano Janowi Ostrowskiemu z Łąkorza.

Puchary Starosty za wybitne osiągnięcia dla rozwoju rolnictwa i na rzecz rolnictwa otrzymali Dorota i Karol Kania ze Szwarcenowa, Ewa i Jarosław Wilkkomm z Ostaszewa, Anna i Andrzej Goszka z Bratuszewa, Małgorzata i Karol Jakubowscy z Bratiana, Grażyna i Cezary Mączkowscy z Nowego Miasta Lubawskiego oraz Joanna i Maciej Kwiatkowscy z Nowego Miasta Lubawskiego.

Statuetki za wybitne osiągnięcia w rozwoju rolnictwa i na rzecz rolnictwa otrzymali Emilia i Krzysztof Barańscy z Małych Bałówek, Barbara i Franciszek Kozłowscy z Kącików, Michalina i Piotr Kowalscy z Marzęcic, Halina i Bogdan Nehring z Bratuszewa, Iwona i Feliks Rosankiewicz z Mikołajek, Brygida Oses z Otręby, Krystyna i Daniel Radzimińscy z Sugajenka oraz Joanna i Bogdan Wiśniewscy z Brzozia Lubawskiego.

Statuetki za aktywną pracę na rzecz społeczności lokalnej w gminie Kurzętnik otrzymały Aleksandra Kowalska z Marzęcic z Gminnej Rady Kobiet, Bernadeta Kitłowska z Nielbarka, przewodnicząca KGW w Nielbarku, Irena Rynkowska z Sugajenka z Gminnej Rady Kobiet, Iwona Krzemińska z Kurzętnika z Gminnej Rady Kobiet, Lidia Szymańska-sekretarz KGW w Brzoziu Lubawskim, Iwona Jakielska z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Mieście Lubawskim oraz Krystyna Babalska z Kurzętnika.

Dożynkowa scena była przez cały czas okupowana przez zespoły artystyczne — lokalne i te zaproszone. ul
Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.  [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor H

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. młody #1806156 | 109.196.*.* 1 wrz 2015 15:05

    czy jest jakiś rolnik który nie został uhonorowany? bo ja chętnie jeszcze rozdam parę odznczeń

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. ;) #1805639 | 37.7.*.* 31 sie 2015 20:09

    Mszę Świętą odprawiał Ksiądz Proboszcz z Brzozia Lubawskiego Bernard Zakrzewski, Ksiądz Maciej tylko czytał ewangelię i wygłosił kazanie....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5