Kruklanki: warto zobaczyć

2010-10-16 12:00:00(ost. akt: 2012-01-26 12:11:44)
Kruklanki: Nicz na Iwana, na Kupała

Kruklanki: Nicz na Iwana, na Kupała

Ukryta w malowniczym, pagórkowatym krajobrazie, pomiędzy lasami Puszczy Boreckiej, jeziorami i rzeka Sapiną, gmina Kruklanki jest synonimem spokoju i nieskażonej natury.
Historia wsi Kruklanki sięga połowy XVI wieku, kiedy to rozpoczęła się intensywna kolonizacja Mazur Garbatych i terenów puszczańskich. W 1574 r. zbudowano tu kościół, który zachował się do dziś niemal w niezmienionej formie i jest cennym zabytkiem architektury wschodniopruskiej. W jego sąsiedztwie znajduje się cmentarz, na którym tuż można spotkać stare nagrobki katolickie, prawosławne i ewangelickie. W okolicach są też inne ciekawe przykłady starej architektury mieszkalnej i przemysłowej, chociażby pozostałości żelbetowego mostu w Grądach Kruklaneckich czy fragmenty systemu umocnień z II wojny światowej.

Jednak tym, co najbardziej urzeka i przyciąga do Kruklanek jest przyroda - to ona jest najcenniejeszym skarbem gminy. Lasy i jeziora zajmują 60 proc. jej powierzchni. Na wszystkich czternastu akwenach, z bardzo czystymi wodami, obowiązuje strefa ciszy. Największymi jeziorami są: Gołdopiwo, Sołtmany, Kruklin, Żywy. Kruklaneckie lasy, to przede wszystkim fragmenty Puszczy Boreckiej. Imponuje bogactwo świata roślin i zwierząt. Tu w stanie dzikim żyją żubry (zagroda pokazowa w Wolisku), wilki, a nawet para rysi. Spotkamy też jelenie, łosie, sarny, dziki, lisy, jenoty, kuny, tchórze, borsuki. To też znakomite miejsce do obserwacji ptaków - około 145 gniazdujących gatunków.

Kruklanki są dobrym punktem, by rozpocząć podróż po okolicach. W pobliżu znajduje się spacerowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Stąd można wyruszyć rowerem jedną z siedmiu tras o różnym stopniu trudności i różnej długości (od 18 do 51 km). Urokliwa zaś Sapina, tworzy blisko 30-kilometrowy szlak kajakowy łączący jeziora Kruklin i Mamry.

Kruklanki to jedyna miejscowość na Warmii i Mazurach, gdzie jest więcej cerkwi (2) niż kościołów (1). Na terenie gminy w 1947 roku osiedlono sporą grupę Ukraińców w ramach przymusowej Akcji "Wisła". Na początku lipca odbywa się nad jeziorem Gołdopiwo ukraińska imprez Nicz na Iwana, na Kupała. Bierze w niej udział kilka tysięcy osób.

Anna Pałuszyńska

Warto zobaczyć w Kruklankach
Kościół z 1574 roku
Cerkiew prawosławną
Cerkiew greckokatolicką

Warto zobaczyć w gminie Kruklanki
Grądy Kruklaneckie: zwalony most kolejowy nad Sapiną

Brożówka: dwór z drugiej poł. XIX w., w czasie II wojny światowej siedziba Heinricha Himmlera.
Nowe Sołdany: XIX -wieczny dwór z parkiem
Żywki - ruiny dworu z II poł. XIX w.
Żywy: zachowany w dobrym stanie dworek

Rezerwat Borki - Położony na terenie Nadleśnictwa Borki, leśnictwo Lipowo,
Rezerwat położony jest w centralnej części Puszczy Boreckiej, przy drodze Kruklaneki- Czerwony Dwór. Żyja tam między innymi żubry, łosie i rysie.

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Banie Mazurskie
Giżycko
Gołdap
Kowale Oleckie
Pozezdrze
Wydminy


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5