
czwartek, 4 sierpnia 2016 12:00
Choć była zbyt mała, by Kresy zapamiętać, mają w jej sercu miejsce szczególne. Z Festiwalem Kultury Kresowej związana jest od początku jego istnienia. Przez lata była kierownikiem biura festiwalu, obecnie kieruje pracą pilotów zespołów festiwalowych. Mowa o Pani Barbarze Morowskiej, która opowiedziała nam o swoich korzeniach, Kresach i festiwalu.

czwartek, 16 czerwca 2016 12:00
Ma 93 lata, przeżyła II Wojnę Światową, przymusowe prace na terenie ZSRR i obóz pracy w Moringen. W obozie poznała swojego przyszłego męża, w obozie wzięła z nim ślub. Urodziła 4 dzieci, jest szczęśliwą matką, babcią i prababcią. Aleksandra Sękiel opowiedziała nam o swoim niełatwym, lecz niepozbawionym szczęścia życiu.

niedziela, 28 lutego 2016 07:00
— To była gehenna. Oni nas wyśmiewali. Mówili: „Tu was przywieźli, żebyście pozdychali” — wspomina pani Marianna Chmielewska. Prezes zarządu Związku Sybiraków w Piszu 15 lutego obchodziła 92. urodziny. Z tej okazji odwiedzili ją między innymi prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie, przedstawiciele lokalnego samorządu, a także bliscy i przyjaciele.

piątek, 5 lutego 2016 11:00
W związku z 76 rocznicą masowych deportacji i mordu katyńskiego przekazujemy informacje naocznego świadka wydarzeń tamtego okresu, żeby uczcić w ten sposób wszystkich tych, którzy zmarli lub zostali zamordowani na nieludzkiej ziemi- dzieci , kobiety, starców, żołnierzy, policjantów, księży, inteligencję ,rolników, robotników- nie sposób wszystkich wymienić.

sobota, 30 stycznia 2016 15:00
W związku z 76 rocznicą masowych deportacji i mordu katyńskiego przekazujemy informacje naocznego świadka wydarzeń tamtego okresu, żeby uczcić w ten sposób wszystkich tych, którzy zmarli lub zostali zamordowani na nieludzkiej ziemi- dzieci , kobiety, starców, żołnierzy, policjantów, księży, inteligencję, rolników, robotników...Nie sposób wszystkich wymienić.

wtorek, 12 stycznia 2016 16:10
Gdy kończy się stary rok, a zaczyna nowy... przychodzi taki czas podsumowań i refleksji, budzą się w nas wspomnienia... Swoje, te pierwsze, jeszcze z Kresów i Olszewa w gminie Mikołajki przesłała nam pani Jadwiga Sznajder, z domu Brzozowska.

czwartek, 15 października 2015 22:00
Syberyjska tajga na zawsze zostanie koszmarnym wspomnieniem w pamięci pani Janiny Michcińskiej, mieszkanki Giżycka, która jako dziecko spędziła na zesłaniu cztery lata. Tak zdecydowały sowieckie władze. Matkę z dwójką dzieci z Wileńszczyzny „wysłały” do ojca, żołnierza Armii Krajowej, który przebywał na zesłaniu w Krasnojarskim Kraju. Zdarzenia, które wryły się w dziecięcą pamięć ciągle wywołują emocje i wzruszenie.

środa, 23 września 2015 22:00
We wrześniu 1939 roku Maria Rutkowska poszła do II klasy szkoły początkowej. I chociaż ta - wtedy niespełna dziesięcioletnia - dziewczynka dzień 17 września zapamiętała po swojemu, to i takie wspomnienia są bardzo ważne.

wtorek, 22 września 2015 10:00
— Przyszli w mroźny poranek i odczytali rozkaz władzy sowieckiej, który brzmiał mniej więcej tak: rodzina została uznana za wrogów władzy sowieckiej i dlatego zostaje przesiedlona — spokojnym głosem, z zamkniętymi oczami wspomina 87-letnia Krystyna Ćwir. Pani Krystyna wszystko dokładnie pamięta. Kiedy skończyło się jej dzieciństwo, miała dwanaście lat.