Spotkanie z poezją w bibliotece

2019-12-30 07:00:00 (ost. akt: 2019-12-29 15:28:44)
fot. biblioteka

fot. biblioteka

Kiedy Olga Tokarczuk odbierała zaszczytną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w swoim przemówieniu złożyła hołd innym twórczyniom i kobietom, które miały odwagę wyjść poza ściśle określone normy społeczne. Taką właśnie kobietą jest Magdalena Kowalewska.
Dotąd znana jako matka i kobieta pracująca, a teraz odważyła się pokazać społeczności swoją twórczość. Poezja była jej skrywaną pasją a zarazem rodzajem terapii. Pani Magda pisze, gdy czuje potrzebę wyrzucenia z siebie nagromadzonych emocji.

Pierwszy wiersz napisała 31 maja 1994 r. Od tego czasu napisała ich ponad 200 (m.in. „Mgła szczęścia”, „Popiół”, „Kusicielka”, „Pieniądze – zło świata”, „Kobieta – Diablica”, „Głodna słów”, „Jutro”, „Przebudzenie. Z lasem w tle”). Pomysły na swoja twórczość pani Magda czerpie ze swojego życia codziennego, przeżytych emocji i obserwując świat wkoło siebie. Wiersze Magdy Kowalewskiej były już publikowane w Gazecie Nidzickiej, Gazecie Działdowskiej i Panoramie Działdowskiej.

Jednak największym marzeniem jest wydanie debiutanckiego tomiku poezji.
Pierwsze spotkanie z lokalną poetką zorganizowała Filia Biblioteczna w Sarnowie, której pani Magda jest częstym gościem i wiernym czytelnikiem. Spotkanie odbyło się przy kawie i pysznym cieście, w blasku świec i dekoracji świątecznej.
Spotkanie miało charakter wywiadu - z panią Magdą rozmawiała Małgorzata Sowińska dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie. Bohaterka wieczoru czytała swoje ulubione wiersze, opowiadała genezę ich powstania.

Na wieczór poezji przybyli wójt gminy Kozłowo Marek Wolszczak, przewodnicząca Rady Gminy Kozłowo Alicja Hołubowicz, dyrektor GOPS w Kozłowie Elżbieta Świgoń, radna wsi Sarnowo Agnieszka Chylińska, sołtys wsi Sarnowo Krystyna Pisarewicz oraz rodzina i znajomi. Twórczość pani Magdy spotkała się z ciepłym przyjęciem przez zgromadzoną publiczność, która nagrodziła ją gromkimi brawami. Na zakończenie wieczorku poetyckiego nasza poetka otrzymała piękne bukiety kwiatów

Życzymy pani Magdzie spełnienia jej największego marzenia o tomiku poezji i mamy nadzieję, że było to pierwsze z wielu spotkań z poezją mieszkanki Sarnowa.

biblioteka

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5