Radni murem za seniorami

2019-11-18 10:38:00 (ost. akt: 2019-11-18 10:43:07)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Seniorzy, prezes fundacji Itaj oraz pracownicy ŚDS walczyli o utrzymanie Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie. Pod argumentami władz gminy nie ugięli się też radni, którzy jednogłośnie poparli głos uczestników. Seniorzy do piwnicy nie pójdą.
8 listopada odbyła się XVII Sesja Rady Gminy w Kozłowie. Sesję poprzedziła komisja, na którą przybyli m.in. przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, Ireneusz Kondrów- prezes fundacji "Itaj", dyrekcja, pracownicy oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie.

Obrady w całości poświęcone były dyskusji nad uchwałą w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Kozłowie. W projekcie uchwały wskazano lokalizację nowego SDŚ. Miałaby to być piwnica Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie. Na początku obrad głos zabrał Marek Wolszczak- wójt gminy Kozłowo, który próbował przekonać zebranych do słuszności tej decyzji. Przedstawił rys historyczny powstania domu.

—W 2015 r. uchwałą rady gminy budynek został za 1% wartości przekazany fundacji Itaj. Dzięki środkom od wojewody, fundacja przeprowadziła remont. Nie było wówczas żadnych nieprawidłowości, wszystko było rozliczane tak, jak należy. Teraz mamy problem z ŚDS, nieprawidłowości na kwotę 30 tys. zł, którą zobowiązani jesteśmy zwrócić — wyjaśniał Marek Wolszczak. Następnie przedstawiciele urzędu wojewódzkiego opowiadali o przebiegu kontroli. Wśród nieprawidłowości wymienili m.in. nieprowadzenie dziennika zajęć, zadaniowy czas pracy, wysokie wynagrodzenie dyrektora, zakup monitoringu.

— My nie zamykamy środowiskowego domu. Jednostka nadal będzie funkcjonować. Jednak władze gminy uznały, że nie może być to wykonywane w ten sposób — wyjaśniali urzędnicy. Radny Tomasz Kucmus zauważył, że utworzenie nowego domu będzie jednoznaczne z zamknięciem Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie. Dziwił się także, że gmina i urząd pokazują tylko jedną stronę.

Radna Marzena Sobczak podkreśliła, że w wystąpieniu pokontrolnym jest zapis mówiący o tym, że działalność ŚDS w Sarnowie oceniono pozytywnie z nieprawidłowościami. W podsumowaniu wydano zalecenia i poproszono o podjęcia działań mających na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Ireneusz Kondrów- prezes fundacji Itaj zobrazował skalę wspomnianych nieprawidłowości.

W latach 2017-2018 fundacja otrzymała dotację w wysokości 1 406 708,90 zł, za wydane niezgodnie z przeznaczeniem uznano 33 188, 37 zł, co stanowi... 2,36% wydatkowania wszystkich środków. Do kwoty 1 373 520,53 ani gmina, ani urząd wojewódzki nie mieli zastrzeżeń. Wspomniane 30 tys. zł przeznaczone zostały mi.n. na zatrudnienie psychologa, opłacenie wizyty u psychiatry, opłacenie okresu wypowiedzenia, opłacenie faktur grudniowych w styczniu.

— Jest mi przykro, że spotykamy się w takich okolicznościach. Mogę zmienić, poprawić działalność, ale wymagam racjonalności. Uczestnicy są dla mnie najważniejsi i dla nich proszę o zmianę państwa decyzji. Ze swojej strony dołożę wszelkich starań, żeby w przyszłości potencjalne nieprawidłowości były jak najmniejsze — mówił Ireneusz Kondrów.

Prezesa fundacji poparli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie, którzy na spotkanie przybyli z transparentami: ,,My nie przeszkadzamy wam rządzić dlaczego wy przeszkadzacie nam godnie żyć", ,,My was wybraliśmy nie po to, żebyśmy teraz płakali", ,,Nie pozwolimy by zamknięto nas w piwnicy", ,,Nie szanując seniorów nie szanujecie polskiej historii". Pod adresem władzy padło wiele gorzkich słów.

— Powiedzieliście państwo, że musimy się wsłuchiwać w głosy ludzi, oczywiście my się wsłuchujemy, ale nie za wszelką cenę — upierał się wójt Marek Wolszczak. Innego zdania byli radni. Jednogłośnie podjęli decyzję o odrzuceniu uchwały w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Kozłowie. Postawa radnych została nagrodzona gromkimi brawami.Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Opamiętanie #2820744 | 37.47.*.* 19 lis 2019 07:22

  Dobrze że istnieje jeszcze referendum !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ktokolwiek #2820426 | 37.47.*.* 18 lis 2019 15:09

   Prawdopodobnie tak będzie niestety ostatnie słowo należy do wójta gminy Kozłowo. Może zdarzyć się że sytuacja się zmieni. Już za chwilę oglosza wyrok dla byłego wójta. A może radni nie dadzą votum zaufania dla obecnego

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ola #2820409 | 188.146.*.* 18 lis 2019 14:29

   I co z tego.Seniorzy wygrali walkę,ale nie wojnę.W sierpniu i tak gmina nie przedłuży z fundacją umowy.Dlatego teraz pozwolili na taki przebieg wydarzeń

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5