Tragiczna śmierć mężczyzny nad Jeziorem Szkotowskim

2018-06-18 14:22:49(ost. akt: 2018-06-18 14:42:33)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

17 czerwca około godz. 19:00 nidziccy policjanci otrzymali informację o nieprzytomnym mężczyźnie, wyciągniętym z Jeziora Szkotowskiego w gminie Kozłowo.
W trybie alarmowym na miejsce został wysłany patrol policji. Na miejscu trwała już akcja reanimacyjna 55-latka, którą przejęli nidziccy funkcjonariusze. Po chwili na miejsce przyjechała karetka oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowego.

Pomimo długiej reanimacji nie udało się uratować mężczyzny. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że na dzikiej plaży przed wejściem do wody mężczyzna wspólnie ze znajomymi pił alkohol.

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego tragicznego zdarzenia.


Dlaczego łączenie kąpieli i alkoholu jest tak bardzo niebezpieczne ?

Alkohol powoduje, że jesteśmy bardziej rozluźnieni, a co za tym idzie – lekkomyślni. To z kolei pobudza brawurę, która jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć. A woda to żywioł, który nie wybacza błędów.

Alkohol wbrew pozorom rozgrzewa nas od środka, co podczas upałów prowadzi często do problemów z krążeniem, a nawet do utraty przytomności. Rozszerzają się też pod jego wpływem naczynia krwionośne. Wówczas, jeśli wejdziemy do zimnej wody (zdarza się to nawet przy temperaturze 20-22 stopni) możemy doznać szoku termicznego. U niektórych osób dochodzi nawet do zatrzymania akcji serca.

Alkohol nawet w niewielkiej ilości, zwiększa zagrożenie utraty równowagi, przeszacowaniem swoich możliwości w wodzie lub utratą sił przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu umiejętności rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Wejście do wody, nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu w upalny dzień, może skończyć się tragicznie.

Wchodząc do wody pod wpływem alkoholu można źle ocenić swoje siły i odpłynąć za daleko od brzegu, zachłysnąć się wodą lub może nas złapać skurcz. Należy pamiętać, że woda to żywioł z którym nie ma żartów. Niezależnie od umiejętności pływackich, pływanie w połączeniu z alkoholem potrafi skończyć się tragicznie.

Jak przebiega topienie się?

Najpierw, kiedy tonący ma najwięcej siły, usiłuje utrzymać się na powierzchni wody, macha rękami i nogami, stara się przemieszczać lub zwrócić na siebie uwagę. Potem - wstrzymuje oddech, co trwa do momentu, kiedy krew wysyci się dwutlenkiem węgla, a ośrodek oddechowy otrzyma sygnał, że natychmiast potrzebny jest tlen. Wtedy, mimowolnie, ofiara otworzy usta. Zanim będzie musiała wziąć oddech, będzie połykać wodę do momentu wypełnienia się żołądka. Wtedy mogą wystąpić wymioty, a woda zacznie zalewać drogi oddechowe. Zanim dotrze do płuc, zatrzyma się na krtani, która się skurczy. To tzw. tonięcie na sucho - jeśli w tym momencie wyjmiemy osobę z wody, w jej płucach będzie sucho. Jeśli nie - po chwili krtań się rozluźni, a woda zaleje płuca.

Co można zrobić widząc, że ktoś tonie? Czy każdy powinien się rzucać na ratunek?

Podstawą działania jest wezwanie pomocy, czyli zadzwonienie pod numer 112. Osobie zagrożonej można udzielać pomocy ale ! bez jednoczesnego narażania własnego życia lub zdrowia. O ile to możliwe powinno się udzielić pomocy nie wchodząc do wody - podać gałąź, rzucić linę, rzucić coś co unosi się na wodzie i będzie w stanie utrzymać osobę tonącą. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku, pontonie. Do wody wchodzi się TYLKO W OSTATECZNOŚCI, ale nigdy bez asekuracji, nie należy wchodzić w bezpośredni kontakt z osobą zagrożoną, należy podać wiosło, deskę, gałąź itp. Udzielając pomocy trzeba być szczególnie ostrożnym - uważać żeby z ratownika nie stać się ofiarą.

PODSUMOWUJĄC:

Pamiętajmy, że płytka wyobraźnia może zakończyć się głęboką tragedią, bo:

Alkohol zaburza koordynacje ruchową – możesz wypaść z łódki, z kajaka czy spaść z pomostu
Alkohol osłabia organizm – może nie wystarczyć Ci sił na dopłynięcie do brzegu
Alkohol odwadnia organizm – możesz być bardziej zmęczony i ospała, może dojść do udaru słonecznego
Alkohol rozszerza naczynia krwionośne – możesz łatwiej doznać szoku termicznego
Alkohol ogranicza zdolność racjonalnego myślenia – możesz utonąć przez brawurę

kpp


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. A gdzie ratownicy #2535825 | 88.199.*.* 13 lip 2018 15:29

    Stać gminę na zastępcę a na ratowników już nie stać ? Kto za tę tragedię odpowiada ? Rodzino zmarłego obudźcie się !!! Nad żadnym jeziorem w gminie Kozłowo nie ma ratownika. Czyj

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. a #2522441 | 88.199.*.* 20 cze 2018 13:45

      Nie ma lepszego miejsca na alkohol, jak w lato nad wodą. Kąpiel po alkoholu to inna sprawa.rew

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

    2. www #2522002 | 178.36.*.* 19 cze 2018 21:01

      alkohol , alkohol ! papierosy -rak , alkohol -tragedia ! banały .

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    3. Smutne #2521277 | 217.99.*.* 18 cze 2018 17:58

      Jak zawsze scenariusz jest ten sam, alkohol i wiek w którym przecenia się swoją sprawność fizyczną.

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B