Zapraszamy na Plebiscytowy Spływ Kajakowy z Turowa, Browiny i Pól Grunwaldzkich do Bałtyku!

2018-04-01 16:00:00(ost. akt: 2018-04-01 11:31:26)

Autor zdjęcia: archiwum

Turowo i okolice są związane wybitnie z historią Polaków, z dworami królów Polski oraz wydarzeniami historycznymi ważnymi nie tylko dla historii naszego kraju ale i Europy. Badania nad dziejami zostały zainicjowane i są kontynuowane przez Krzysztofa Bucholskiego regionalistę i fundatora wielu wcześniejszych tego typu inicjatyw w ciągu ostatnich 10 lat.
100-lecie Niepodległości Polski w Rzeczpospolitej Turowskiej
1918 – 1920 – 2020


Z okazji 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczynają się 14 kwietnia 2018 r. obchody 100-lecia zwycięstwa Polaków w plebiscycie który miał miejsce dnia 11 lipca 1920 r. w Turowie, Browinie i Turówku.

Był to ewenement w przegranych wysoko przez Polaków wyborach na terenie całych Prus Wschodnich. Plebiscyt na Warmii i Mazurach w 1920 roku był konsekwencją odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.

Pomysłem na uczczenie tak ważnych dla nas wydarzeń jest organizacja sportowo-rekreacyjnego spływu kajakowego. W Turowie działało najbardziej aktywnie w całych Prusach Polskie Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ, miał swoich członków Mazurski Związek Ludowy oraz odbył się wiec przedwyborczy na wsi który zgromadził 1,5 tysiąca osób.

Geograficznie okolice Turowa to najbardziej wysunięty punkt na południe Dorzecza Pregoły, urozmaicony krajobraz zasięgu Zlodowacenia Wisły i Obszar Krajobrazu Chronionego Jeziora Mielno. Nad na polach Turowa i Browiny oraz nad Jeziorem Lubień w pobliżu Obozu Jagiełły i Wojsk Polskich w Bitwie pod Grunwaldem rozpoczyna się trasa Plebiscytowego Spływu Kajakowego, którego celem jest kontynuacja etapami w najbliższych miesiącach i latach spływu aż do Bałtyku.

Uczestnikami wydarzenia są podróżnicy Polskiego Klubu Ekspedycyjnego samotnie uczestniczący w spływach polskimi rzekami i odwiedzający dzikie rejony Azji, Afryki, Ameryki.

Globtroterzy czują się ambasadorami „Rzeczpospolitej Turowskiej” – obszaru który był rozważany do włączenia do Polski po zwycięstwie w plebiscycie. Jest to historia mało znana przez mieszkańców naszego regionu i turystów i uczestnicy stawiają sobie za cel to wydarzenie popularyzować i promować.

Każdy uczestnik spływu otrzymuje pamiątkowy paszport Rzeczpospolitej Turowskiej w którym poszczególny etap wyprawy będzie miał swoją pamiątkową pieczęć. Trasa spływu jest tak zorganizowana by zaskakiwać że z naszej narodowej mazurskiej siedziby i z naszego narodowego sanktuarium – Grunwaldu, można dopłynąć do Bałtyku z którym nastąpiły symboliczne zaślubiny Polski z Morzem 10 lutego 1920 roku.

Ta data wskazuje też że odzyskanie przez Polskę Niepodległości było procesem który rozpoczął się dopiero w 1918 roku a zakończył się w roku 1920. Chcemy przypominać że na naszym terenie w okolicach Turowa od wieków zawsze dominowała kultura Polska czego wyrazem była wygrana w plebiscycie, że Olsztyn i Warmia to miejsce życia od wieków wielu zasłużonych Polaków, że Lidzbark Warmiński to miasto Mikołaja Kopernika i Ignacego Krasickiego a Kaliningrad i Bałtijsk to region gdzie dziś żyje Polonia.

Naszym marzeniem jest by Polakom w Obwodzie Kaliningradzkim przywieźć wodą symbole naszej plebiscytowej Rzeczpospolitej Turowskiej i Grunwaldu. Bardzo liczymy na udział w wydarzeniu wszystkich samorządów na trasie naszego spływu.

Terminy kolejnych etapów trasy będą konsultowane z zainteresowanymi podmiotami życia samorządowego i społecznego. Naszym celem jest promocja Polskiej Drogi do Niepodległości która rozpoczęła się w 1918 roku a której korzenie w naszym regionie są dużo starsze. My chcemy symbolicznie pokazać tą drogę, drogę która jest symbolem bogactwa Warmii i Mazur – drogę wodną.


POLSKA DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI
Trasa Plebiscytowego Spływu Kajakowego
1918 - 2018 1920 – 2020

Marózka – Łyna – Pregoła – Zalew Wiślany – Bałtyk

Krzysztof Bucholski
k.bucholski@expeditionary.club

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. &&& #2479488 | 31.0.*.* 6 kwi 2018 19:45

    Mamy naprawdę "kawałek" pięknej histori do pokazania.Podziękowania P.Krzysztofowi i wszystkim , którzy angażują się w tego typu akcje, za ich pomysły .CUDZE CHWALICIE.....Super promocja regionu !.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5