Zamiast kurników wybudują chlewnie?

2017-10-09 07:00:00 (ost. akt: 2017-10-08 19:01:15)
Ponad 120 mln złotych przeznaczone zostało na pomoc dla producentów trzody chlewnej

Ponad 120 mln złotych przeznaczone zostało na pomoc dla producentów trzody chlewnej

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Radni podczas ostatniej sesji zadeklarowali, że są przeciwko budowie kurników. — Gmina walczy o życie, o zdrowie, bo kurniki to jest śmierć i zagłada mieszkańców na długie lata — mówił obecny na sesji prezes „Nidy” Krzysztof Margol.
Na ostatniej sesji rady rozmawiano na temat kurników, które mają powstać na terenie gminy.

Jako pierwszy zabrał głos przedstawiciel inwestora, Andrzej Śliwiński. Próbował przekonać radnych do wyrażenia zgody na budowę kurników.

Jak mówił, przyjechał na sesję, żeby porozmawiać z radnymi i dojść do porozumienia. Apelował, żeby nie blokować inwestycji rolniczej na zasadzie nie, bo nie.

— Mam 100 ha działki, chcę ją zagospodarować. Jeśli nie chcą państwo kurników, to mogę prowadzić hodowlę trzody chlewnej. Część działki mogę przeznaczyć na inne cele. Przychodzi do was duża firma, która włączy się w różne działania społeczne, sponsoring — mówił Andrzej Śliwiński.

Następnie głos zabrał Krzysztof Margol, prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju "Nida", który o sprawie kurników dowiedział się rok temu.

— Zadzwoniłem do byłego wójta i powiedziałem, że jako "Nida" podejmuję się obrony mieszkańców. Wydawało się, że podejmujemy się beznadziejnej misji, bo wójt wydał już decyzję o warunkach zabudowy, była też decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach — mówił prezes.

Poszło odwołanie do SKO, które uchyliło wydane decyzje w sprawie kurników w obrębie Pielgrzymowa. Walka została rozpoczęta, ale jeszcze się nie skończyła. Walka trwa.

— Pan Śliwiński mówił, że jest to inwestycja rolnicza. Gmina Kozłowo jest gminą rolniczą i wszyscy wiedzą jak wygląda zabudowa zagrodowa i czym ona jest. Uderzył też pan w ton patriotyczny. Dlatego pytam czy patriotą jest ten, który niszczy ziemię? Czy wiecie, że Cebulki nie mają czystej wody. Woda jest uzdatniana dlatego, że kiedyś był tam PGR — mówił Krzysztof Margol.

Nawet Samorządowa Komisja Odwoławcza w uzasadnieniu wskazała jak wielkie jest zagrożenie z powodu kurników. — W decyzji SKO podważony został raport o oddziaływaniu na środowisko, w którym napisano, że smród z kurników będzie zostawał w granicach działki — wyjaśniał Krzysztof Margol.

Wraz z kurnikami pojawi się dużo toksyn i alergenów, które mieszkańcy będą wdychać razem z powietrzem. — Mieszkańcy gminy na to nie zasłużyli. Nie ma takiej ceny, którą warto by było zapłacić za zdrowie i życie ludzi — argumentował prezes "Nidy".

Dodał, że zarówno były wójt jak i radni ślubowali, że będą działali dla dobra mieszkańców gminy, a mieszkańcy nie chcą kurników.

— Nie chcą, bo to jest ich ziemia, a państwo radni i pracownicy urzędu mają wypełniać ich wolę. Mieszkańcy gminy to nie są Indianie z XV wieku, których można przekupić koralikami. To są świadomi ludzie, którzy mają dzieci, domy i nie chcą chorować i nie chcą wdychać smrodu. Nie dajcie się podzielić, walczcie razem — przekonywał Krzysztof Margol.

Głos zabrał również radny rady miejskiej w Działdowie, który powiedział, że wszyscy mieszkańcy miasta popierają walkę z kurnikami i są razem z mieszkańcami gminy Kozłowo. Stwierdził, że mieszkańcy Działdowa czują smród dolatujący z kurników z Sękowa, które jest odległe o 10 km.

O oddziaływaniu kurników na ludzi mówił także lekarz nefrolog, który podkreślił, że wydobywające się alergeny i toksyny szczególnie źle wpływają na zdrowie dzieci, wybór między kurnikami, a chlewniami to jest jak wybór między dżumą, a cholerą. A to nie jest żaden wybór.

Tekst napisany na podstawie nagrania z sesji.
roz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. polak #2349490 | 83.9.*.* 12 paź 2017 19:27

  radni niby są przeciwni ale są za jankowski a on jest za kurnikami to czyli radni tez są ;) prosze nieklamac hociaz

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Odradzam chlewnie #2346744 | 31.0.*.* 9 paź 2017 12:44

  W naszej wsi kiedyś były kurniki a teraz są chlewnie.Wcześniej nie było problemu gdy były kurniki a teraz jest masakra...W lato nie można prania na dwór wystawić bo tak śmierdzi,much jest tyle ze trzeba siatki na okna i na drzwi zakładać.smród jest tak straszny że aż wstyd znajomych na grilla zapraszać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5