Kowale Oleckie: warto zobaczyć

2010-06-09 16:51:34
Puszcza Borecka wraz z jeziorami Szwałk Mały i Szwałk Wielki to osobliwe miejsce, które stanowi o turystycznej atrakcji gminy Kowale Oleckie.
Duża wieś mazurska położona w powiecie oleckim. Powstanie Kowali Oleckich datuje się na rok 1563, kiedy to książę Albrecht nadał Absolanowi Rymanowi 60 włók boru na prawie lennym.


Teren ten, na którym znajdują się miejscowości Czerwony Dwór, Szwałk i Borki, położony jest w obszarze chronionego krajobrazu i sieci Natura 2000 - stanowiącej ostoję siedliskową chronionych gatunków ptaków. Kompleks o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych wzbogacają rezerwaty przyrody zwierząt i roślin: Wyspa Lipowa i Lipowy Jar. Podczas spaceru po Puszczy Boreckiej wciąż można spotkać wolnożyjące żubry, łosie, rysie, orły bieliki, rybołowy, cietrzewie czy żurawie oraz licznie występujące starodrzewia.

Wokół jezior Szwałk Mały, Szwałk Wielki i Głębokiego znajduje sie wiele miejsc do biwakowania i kąpieli. To gratka dla miłośników przyrody, wędkowania oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój. Do Puszczy Boreckiej można przyjechać na rowerze, bowiem jej dziewicze tereny przecinają liczne szlaki rowerowe z oznaczonymi na ich trasach punktami widokowymi i miejscami na odpoczynek. Szlaki turystyczne przebiegają w sąsiedztwie gospodarstw agroturystycznych, które zapraszają na nocleg i wiejskie jedzenie.

Charakterystycznym elementem krajobrazu gminy są również Wzgórza Szeskie z Szeską Górą (309 m n.p.m.), drugim co do wielkości szczytem na północy Polski. Obok rezerwat przyrody Cisowy Jar z najdalej na północ wysuniętym drzewostanem cisów. Wycieczka turystyczna czy wyprawa rowerowa pozwoli każdemu uczestnikowi poczuć magię tych miejsc i zakochać się w urokliwych zakątkach gminy Kowale Oleckie.

Warto zobaczyć w gminie Kowale Oleckie:
Drozdowo: dwór z poł. XIXw.
Kowale Oleckie: cmentarz wojenny z pierwszej wojny światowej
Kowale Oleckie: zabytkowa odlewnia zeliwa
Stacze: dwór z XIX w.
Szarejki: kosciół poewangelicki z 1719 roku

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach:
Gołdap
Kruklanki
Olecko
Świętajno (p. olecki)

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5