„Zakodowane bajki” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kowalach Oleckich

2018-10-19 11:58:35(ost. akt: 2018-10-28 18:37:01)

Autor zdjęcia: Archiwum Gminnej Biblioteki Publicznej w Kowalach Oleckich

Pod takim tytułem wzięliśmy udział w tegorocznym Europejskim Tygodniu Kodowania #CodeWeek 2018 i rozpoczęliśmy w naszej bibliotece przygodę z kodowaniem i programowaniem.
Programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale to przede wszystkim dobra zabawa. Dzięki niej dzieci ćwiczą logiczne myślenie i rozkładają złożone zadania i problemy na mniej skomplikowane części.


Na pierwsze spotkanie z kodowania przyszły do biblioteki dwie grupy przedszkolaków - 5 i 6 latki. Rozpoczęliśmy od zabawy z kolorowymi kubeczkami, z których dzieci początkowo budowały swoje „piramidy”, a następnie zaczęły je ustawiać według ustalonego wzoru i kolorów. Wymagało to uważnego słuchania poleceń i obserwacji. Dzieci były skupione, a prawidłowo wykonana konstrukcja z kubeczków wzbudzała ogromną radość.

Kolejne zadanie wykonaliśmy na macie. Polegało ona na tym, by w prawidłowej kolejności ułożyć domki Baby Jagi, z bajki „Jaś i Małgosia”. Było to nieco trudniejsze polecenie, ale dzieci bardzo dobrze sobie z nim poradziły.

Trzecia zabawa odbywała się w parach, jedno z dzieci, przy pomocy strzałek wyznaczało kierunek lotu ptaka, a więc w prawo, w lewo, w górę lub w dół, a drugie układało według wyznaczonego kodu, ptaki . Tu dzieci były również uważne i skupione, a jednocześnie dumne jak udało im się prawidłowo wykonać zadanie.

Z grupą sześciolatków, przypomnieliśmy sobie również bajkę o Czerwonym Kapturku, kodując trasę przemarszu Kapturka przez las do domu babci. Zabawę przeprowadziliśmy na macie do kodowania.

Przedszkolakom zajęcia bardzo się podobały, a więc w tegoroczne spotkania z książką, wpleciemy elementy kodowania i programowania.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5