Wybory do powtórki. Sąd uwzględnił protesty i unieważnił mandaty radnych

2018-12-05 15:22:44(ost. akt: 2018-12-05 16:28:07)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 5 grudnia uwzględnił protesty wyborcze dotyczące ważności wyborów do Rady Miejskiej w Korszach w okręgach wyborczych nr 14 i 15.
Przychylając się do dwóch złożonych protestów Sąd Okręgowy stwierdził nieważność wyborów do Rady Miejskiej w Korszach przeprowadzonych w dniu 21 października w okręgach wyborczych nr 14 i 15 w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 9 w Sątocznie z powodu nieprawidłowości w spisach wyborczych. Sąd jednocześnie postanowił wygasić mandaty dwojga radnych, Justyny Kurchan i Andrzeja Wankiewicza i nakazać przeprowadzenie ponownych wyborów do Rady Miejskiej w tych okręgach.

— Sąd podając ustne motywy takiego rozstrzygnięcia podkreślił, że niewłaściwe sporządzenie spisów wyborczych (przypisanie niektórych miejscowości innym okręgom wyborczym) było kluczową nieprawidłowością, do której doszło na etapie głosowania. Konsekwencji tych niedopatrzeń nie mogą ponosić ani wyborcy, ani osoby kandydujące w wyborach — mówi Agnieszka Żegarska, Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Postanowienie nie jest prawomocne. Stronom postępowania, w tym komisarzowi wyborczemu przysługuje zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który powinien rozpatrzyć je w ciągu 30 dni.

Przypomnijmy, że pierwszy protest złożyła Irena S., wskazała, że dla wyborców z trzech miejscowości w gminie Korsze w okręgu nr 15 (Kamień, Wągniki i Marłuty) Komisja Obwodowa wydała nieprawidłowe karty do głosowania. Wyborcy tych miejscowości zamiast ze swojego okręgu nr 15 dostali karty kandydatów do Rady Miasta Korsze z okręgu wyborczego nr 14. — Zdaniem wnioskodawczyni, zaistniała sytuacja znacząco wpłynęła na wynik wyborów w obu okręgach — dodaje rzeczniczka.

Jak wynika z wniosku, Irena S. wskazała, że już 21 października otrzymała informację, że na 77 uprawnionych do głosowania osób z wyżej wymienionych trzech miejscowości, błędnie oddano 31 głosów. — Jej zdaniem, gdyby nie doszło do takiego błędu miałaby szansę otrzymać większość ilość głosów, co wpłynęłoby znacząco na wynik głosowania — potwierdza Żegarska.

Dzień po nim, 6 listopada do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął protest wyborczy Renaty B. z wnioskiem o stwierdzenie nieważności wyborów do Rady Miejskiej w Korszach w obwodzie nr 9 w okręgu nr 14 i nr 15.

— Skarżąca wskazała, że dla wyborców z trzech miejscowości w gminie Korsze w okręgu nr 15 (Kamień, Wągniki i Marłuty) Komisja Obwodowa wydała nieprawidłowe karty do głosowania. Wyborcy tych miejscowości zamiast ze swojego okręgu nr 15 dostali karty kandydatów do Rady Miasta Korsze z okręgu wyborczego nr 14. Zdaniem wnioskodawczyni zaistniała sytuacja znacząco wpłynęła na wynik wyborów w obu okręgach. Dodatkowo pomimo zaistniałej pomyłki z błędnym wydaniem kart, w okręgu nr 14, z którego startowała skarżąca jako kandydatka do Rady Miejskiej wystąpiła różnica w liczbie kart wyjętych z urny a otrzymanych przez Obwodową Komisję w liczbie 2. O tyle głosów Renata B. przegrała wybory — informuje Żegarska.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy dwóch okręgów. Okręg nr 14 obejmował sołectwa: Bykowo, Karszewo, Sajna Wielka. Do rady startowali: Andrzej Wankiewicz (KWW Dla Rozwoju Gminy Korsze), Renata Błażewicz (KWW Kętrzyńska Wspólnota Samorządowa) i Roman Rosicki (KWW Porozumienie dla Korsz). Mandat uzyskał Andrzej Wankiewicz, który pokonał swoją rywalkę różnicą... dwóch głosów. W stosunku do trzeciego kandydata ta różnica wyniosła 21 głosów.

Okręg nr 15 obejmował sołectwa: Kałwągi, Prosna, Sątoczno. Tutaj najwięcej głosów zdobyła Justyna Kurchan (80; KWW Porozumienie dla Korsz) wyprzedzając kolejno Irenę Stróg (57 głosów; KKW SLD Lewica Razem) i Elżbietę Sychowicz (39 głosów; KWW Dla Rozwoju Gminy Korsze).


Wojciech Caruk

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B