Wesołe spojrzenie na kolej
2018-09-14 08:27:55(ost. akt: 2018-09-14 08:44:12)
W sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Korszach można oglądać wystawę „Satyryczne Makiety Kolejowe”, której autorem jest ks. Janusz Grygier.
Duże zainteresowanie wzbudził wernisaż, podczas, którego każdy osobiście mógł porozmawiać z autorem prac. Kilkadziesiąt niewielkich makiet, z których każda przedstawia inny fragment polskiej kolejowej rzeczywistości. Na jednej widzimy ścieżkę rowerową zbudowaną dzięki finansom Unii Europejskiej biegnącą wzdłuż torów. Na innej ogromne tiry przewożone pociągami w czasie, gdy obok inne tiry przewożą towary, które kiedyś transportowano wyłącznie drogą kolejową.
Ksiądz Janusz Grygier mieszka w małej Mostówce pod Warszawą, gdzie jest proboszczem, a żelazna droga nie dochodzi. Sam już gubi się w tym, ile ma pociągów, stacji, linii kolejowych i wszystkiego, co im towarzyszy: stacji naprawczych, tuneli, tartaków, a nawet wesołych miasteczek. Na jego usługach pracuje kilka tysięcy ludzi. Ks. Grygier ustawia ich na sklejonych wcześniej przejazdach kolejowych, na bocznicach, przy torach i w wiejskim sklepie. A wszystko w miniaturowej skali modelarskiej.
Wystawę pod opieką nauczycieli odwiedzają uczniowie Szkoły Podstawowej w Korszach. Dziękujemy Pani Ludwice Fiedorczuk za zaangażowanie i chęć zainteresowania uczniów tematyką kolei.
Organizatorami wystawy są: Miejski Ośrodek Kultury w Korszach, Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach, Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „Otwarte Drzwi” oraz Parafia Podwyższenia Krzyża Św. w Korszach.
Wystawa czynna będzie do 20 września, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00.
Organizatorzy
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
kolejarz #2580144 | 176.97.*.* 14 wrz 2018 12:04
jakby ktoś dobrze pomyslał to mozna by mini muzeum kolejnictwa otwaorzyć w korszach jeszcze tyle jest różnosci ludzie po domach mają zwiazanych z koleją przecież to historia korsz
odpowiedz na ten komentarz