"Korszeńskie żywioły" Międzynarodowy Plener Plastyczny

2014-08-25 14:25:11(ost. akt: 2014-08-25 14:27:21)

Autor zdjęcia: MOK Korsze

Miejski Ośrodek Kultury w Korszach tradycyjnie był organizatorem XVI Międzynarodowego Pleneru Plastycznego „Korszeńskie Żywioły”.
Niemalże przez dwa tygodnie sierpnia trwał XVI Międzynarodowy Plener Plastyczny „Korszeńskie Żywioły”. Uczestnikami pleneru byli goście z Ukrainy (Kijów, Liuboml, Łuck), Polski (Warszawa, Zielona Góra, Ostrów Wielkopolski, Korsze). Komisarzem pleneru był Igor Drozd-Duszyński z Ukrainy. Łącznie w plenerze wzięło udział 21 artystów, z czego 8 artystów to mieszkańcy naszej gminy. Nasi uczestnicy zwiedzili wszystkie zakamarki Korsz. Zobaczyli również okoliczne miejscowości m.in. Reszel, Kętrzyn, Św. Lipkę, Mamerki, Giżycko. Po dziesięciu dniach intensywnej pracy twórczej odbył się wernisaż, który otworzyli wspólnie Ryszard Ostrowski burmistrz Korsz oraz Tomasz Lenkowski dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Korszach.

- Witam wszystkich bardzo serdecznie na XVI Międzynarodowym Plenerze Plastycznym w Korszach. Cieszę się obecnością naszych przyjaciół z Ukrainy jak i również z Polski. Uczestniczę w tym przedsięwzięciu niemalże od samego początku. Kilkanaście lat to już tradycja. Plener jest i będzie na trwale wpisany w kalendarz kulturalny naszej gminy. Tegoroczna edycja jak i poprzednie reprezentują bardzo wysoki poziom – powiedział Ryszard Ostrowski burmistrz Korsz.

- Plener skierowany jest również do uzdolnionej plastycznie młodzieży i dorosłych z terenu miasta i gminy Korsze. Cieszymy się, że wśród uczestników warsztatów bardzo liczna grupa artystów to nasi mieszkańcy – mówią Organizatorzy.

Następnie wszystkim uczestnikom pleneru zostały wręczone podziękowania oraz pamiątkowe foldery i torby. Uczestnicy otrzymali również gadżety od naszych sponsorów.

- Korsze – w tej nazwie jest coś magicznego…Niebo i deszcz tworzyły scenerię, które wpływały na nastroje malarzy i ich prace. Goszczący na naszym plenerze mistrzowie swojego stylu są zachwyceni aurą tego miejsca. Myślę, że powrócą tu jeszcze nieraz, aby odkrywać widoki gminy Korsze – mówił Igor Drozd-Duszyński komisarz pleneru.

- Dziękujemy dyrekcji i pracownikom MOK za bardzo miłe przyjęcie i gościnność. Paniom Reginie Bartoszuk oraz Krystynie Rynkiewicz za bardzo smaczną domową kuchnię - dodał Igor Drozd-Duszyński.

Wystawa poplenerowa jest czynna do połowy września w godzinach od 8.00 do 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Słowa podziękowania kierujemy do naszych darczyńców. Plener wsparli:

Philips Lighting Poland S.A. – oddział Kętrzyn;
Jolanta Rzeszowicz – Korsze;
Apteka Pod Koroną Artur i Halina Pawlak – Korsze;
MTI Furninova Polska Sp. z o.o. – Kętrzyn;
Sklep Spożywczo-Monopolowy MAXX – Anna i Leszek Szewczuk;
Agro-Fundusz Mazury Sp. z o.o. – Drogosze;
Edward Piwowarczyk – Korsze;
Maspex – GMW Sp. z o.o. S.K.A. – Wadowice, zakład Korsze;
Koło Łowieckie „Wiewiórka”;
Piekarnia-Cukiernia Biełowieżec Teresa, Julita i Wiesław Biełowieżec – Korsze.


Kilka słów o Komisarzu Pleneru
Igor Drozd – Duszyński

Urodził się na Ukrainie, w małym przysiółku na Wołyniu w 1960r. Mieszka i tworzy w miejscowości Liuboml na Wołyniu oraz w Warszawie. Jest absolwentem Instytutu Poligrafii we Lwowie. Zajmuje się malarstwem olejnym, pastelem, akwarelą i grafiką. Tworzy obrazy inspirowane poezją, w których są zarówno obiekty architektoniczne jak i bajeczne ornamenty i kolory świata fantazji. Równolegle działa jako koordynator międzynarodowych wystaw malarskich w imieniu Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Za swoją działalność otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Tekst: Tomasz Lenkowski
Źródło: MOK Korsze

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5