W kierunku zrozumienia i integracji polsko-niemieckiej
2015-09-10 09:34:22(ost. akt: 2015-09-10 09:35:26)
Stowarzyszenie "Łańcuch Wzajemności" z Krekol od wielu lat współpracuje z organizacjami z Niemiec i Litwy. W tym roku wspólnym działaniem był projekt pt. „W kierunku zrozumienia i integracji polsko-niemieckiej” realizowany przy wsparciu i dofinansowaniu Gminy Kiwity. Jego działania w głównej mierze związane były z obchodami 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej i pamięci tamtych lat. Temu też poświęcona była konferencja, tzw. "spotkanie obywatelskie", które odbyło się z udziałem organizacji z Polski i Litwy w Niemczech. "Przeszłość uczcijmy - przyszłość wspólnie kształtujmy" było głównym tematem konferencji, w której uczestniczyła również delegacja z Gminy Kiwity z Wójtem Wiesławem Tkaczukiem oraz Zespół Pieśni i Tańca "Perła Warmii" z Lidzbarka Warmińskiego. Wspólne działania miały na celu zwiększenie aktywności i mobilizacji wszystkich uczestników do współpracy oraz wymiany w zakresie kulturalnym i społecznym naszych narodów.
Ważnym elementem spotkania było przybliżenie polskiej kultury, tradycji i historii mieszkańcom Powiatu Emsland w Niemczech. Polska jak i inne kraje zaprezentowała swoje regionalne i narodowe potrawy. Stoisko Stowarzyszenia "Łańcuch Wzajemności" było chętnie odwiedzane przez naszych rodaków mieszkających w Niemczech. Dużą atrakcją były również rękodzieła wykonane przed wyjazdem przez seniorów naszego "SuperSeniorClubu" wystawione w "Dniu Wolontariusza".
Nasi partnerzy z Niemiec w czasie "spotkania obywatelskiego" przedstawili zebranym rdzennym mieszkańcom Emsland i Polakom tam zamieszkującym oraz gościom z Polski i Litwy wyjątkowy, prawie zapomniany rozdział polsko-niemieckiej historii dotyczący istnienia w okresie powojennym na ich terenie polskiego miasta o nazwie Maczków, z burmistrzem, szkołą, strażą pożarną i polską parafią. Opowiadali jak to 19 maja 1945 roku żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka zajęli teren i do 28 maja przenieśli wszystkich mieszkańców miasta Haren do okolicznych miast (pozostawiono tylko burmistrza z rodziną i zakonnice). Na ich miejsce umieszczono 5000 Polaków uwolnionych z obozów pracy i obozów jenieckich.
Wśród nich byli powstańcy warszawscy, w tym 1728 kobiet, uczestniczek powstania uwolnionych z obozu w Oberlangen. W czasie wizyty w mieście 4 czerwca 1945 roku polski dowódca gen. Tadeusz Bór-Komorowski nadał miastu nazwę Maczków. Pierwszym cywilnym burmistrzem Maczkowa został Zygmunt Gałecki, kolejnym Mieczysław Futa. W ciągu następnych dwóch lat Maczków był polskim miastem z burmistrzem, szkołą, strażą pożarną i polską parafią. Ulice otrzymały polskie nazwy. Pieczęć miejska przedstawiała tarczę herbową z przedstawionym kwiatem maku, nad tarczą umieszczono hełm i skrzydło husarskie, jako znak 1. Dywizji Pancernej. W mieście założono Uniwersytet Ludowy. 19 czerwca powstał Teatr Ludowy im. Wojciecha Bogusławskiego, zorganizowany przez wyzwolonego z obozu jenieckiego Leona Schillera.
Powstała polska księgarnia sprzedająca miesięcznie ok. 15-18 tys. książek. Wydawana była polska prasa. Powstało kilkanaście polskich przedszkoli i szkół. Zarejestrowano 289 ślubów i 101 pogrzebów. 497 Polaków miało świadectwa urodzenia wskazujące jako miejsce urodzenia Maczków – miasto, którego nie można było znaleźć na żadnej mapie. W rejonie często dochodziło do konfliktów z niemieckimi mieszkańcami. Nazwę Haren przywrócono 10 września 1948 roku, gdy żołnierze wrócili do Wielkiej Brytanii, a polscy mieszkańcy zostali w ramach brytyjskiej „Operacji Carrot” przesiedleni do Polski lub też wyjechali z żołnierzami.
Czterodniowa wizyta upłynęła w przyjaznej atmosferze dającej nadzieję na większą integrację i wzajemne zrozumienie sąsiadujących z nami narodów, z którymi łączy nas trudna przeszłość historyczna. Przełamywanie barier historycznych i kulturowych jest jednym z celów działania Stowarzyszenia "Łańcuch Wzajemności", Stowarzyszenia "Frauen helfen Frauen" z Niemiec oraz Stowarzyszenia 'Vilties Tiltas" z Litwy, dlatego oprócz spotkań oficjalnych był również czas na wymianę doświadczeń i zwiedzanie miejsc mających znaczenie dla naszej dalszej współpracy.
Po tej wizycie, jak powiedzieli nas uczestnicy, odczuwa się wrażenie, że oddolne inicjatywy organizacji pozarządowych z różnych krajów czynione w kierunku pojednania i wzajemnego zrozumienia, mają bardzo duże znaczenie dla ludzi, dla wspólnego kształtowania przyszłości naszych narodów.
Prezes Stowarzyszenia "Łańcuch Wzajemności"
Ryszard Przytuła
Artykuł Dziennikarza Obywatelskiego
Czytaj e-wydanie
">kliknij
![](https://m.wm.pl/gofiles/TGLI_01.jpg)
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: krekole
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
abc #1814379 | 79.210.*.* 14 wrz 2015 14:01
O, widzę dwie panie Przytuły- fajne babeczki!
odpowiedz na ten komentarz
irek #1813754 | 31.0.*.* 13 wrz 2015 09:13
na zdjęciu to mieszkańcy Gminy Kiwity? Chyba nie.
odpowiedz na ten komentarz