Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

W hołdzie ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie

Niszczono ludzi fizycznie zabierając im chleb. Ale niszczono również psychicznie i moralnie pozbawiając wiary i nadziei. Unicestwiano ducha narodowego.

W czwartą sobotę listopada na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu 1932- 1933. O tym tragicznym wydarzeniu nie zapomniała również ukraińska społeczność powiatu kętrzyńskiego. W sobotni wieczór tradycyjnie w wielu ukraińskich domach zapłonęły świece.

W niedzielę 1 grudnia w intencji ofiar modlono się w cerkwiach. Podczas kazania proboszcz greckokatolickiej parafii w Kętrzynie o. Igor Harasim podkreślił, że głód na Ukrainie miał podwójny wymiar. - Niszczono ludzi fizycznie zabierając im chleb. Ale niszczono również psychicznie i moralnie pozbawiając wiary i nadziei. Unicestwiano ducha narodowego. Wraz ze śmiercią głodową przyszła brutalna rusyfikacja. Zamykano szkoły ukraińskie, biblioteki, teatry. Pamięć o zbrodni, jakim był Wielki Głód, powinna być naszym wspólnym obowiązkiem. Narody, które nie znają swojej historii skazane są na niebyt – powiedział proboszcz.

Głód dotknął wszystkich mieszkańców Ukrainy: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także mniejszość polską z rejonu Żytomierza czy Kamieńca Podolskiego. Jak twierdzi dr Robert Kuśnierz, historyk z Akademii Pomorskiej w Słupsku: - ,,Nie ma precyzyjnych danych na temat liczby polskich ofiar, ale szacuje się ją na 20 – 60 tys.”.

Po mszy w parafialnej świetlicy odbyła się akademia, otwarcia której dokonał przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP Andrzej Sydor. Przywitał on wszystkich przybyłych i wygłosił referat na temat przyczyn, przebiegu i skutków sztucznego głodu, który pochłonął miliony ludzkich istnień.

Następnie dzieci z punktu nauczania języka ukraińskiego, pod kierownictwem pani Ewy Kłek, zaprezentowały wzruszający montaż słowno-muzyczny. Na zakończenie uroczystości odbyła się projekcja filmu dokumentalnego. Za ofiary głodu modliła się również ukraińska gromada z Asun i okolic.

as


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: W hołdzie ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5