Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

Festyn Ludowy w Asunach

W tym roku na asuńskiej scenie wystąpiła grupa wokalno-instrumentalna ,,Muzycznyj Suwenir” z Charkowa oraz zespół muzyczny ,,Dawnia Kazka” z Łucka.

W sobotę 25 sierpnia odbył się XIX Festyn Ludowy w Asunach poświęcony odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W swoim przemówieniu przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału ZUwP Stefan Migus nawiązał do historii Ukrainy.

- Naród ukraiński w ciągu swoich dziejów wielokrotnie podejmował próby stworzenia własnego państwa. Zaczynając od Rusi Kijowskiej poprzez Księstwo halicko-wołyńskie i Hetmanat. 22 stycznia 1918 r. Centralna Rada proklamowała utworzenie niezależnego i suwerennego państwa - Ukraińskiej Republiki Ludowej. W tym roku mija właśnie sto lat od tego ważnego wydarzenia – powiedział Stefan Migus. Na zakończenie podziękował władzom lokalnym i miejscowym działaczom ZUwP za zorganizowanie festynu.

O zabranie głosu poproszono gości. Do zgromadzonych, z listem od wojewody, zwróciła się pełnomocnik ds. mniejszości narodowych i etnicznych Edyta Gadomska.

– Walka o państwo, o byt narodu ukraińskiego wciąż trwa. Życzymy Ukraińcom zwycięstwa, bo Ukraina jest częścią Europy a jej istnienie gwarantuje Polsce bezpieczeństwo – stwierdził pełnomocnik marszałka województwa ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Marek Leyk.
- Tradycja i folklor ukraiński wzbogacają kulturę naszego regionu przez co staje się on wyjątkowy - podkreślił z kolei starosta kętrzyński Jarosław Pieniak.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra, życząc jej uczestnikom miłych wrażeń.
W tym roku na asuńskiej scenie wystąpiła grupa wokalno-instrumentalna ,,Muzycznyj Suwenir” z Charkowa oraz zespół muzyczny ,,Dawnia Kazka” z Łucka.

Organizatorami tegorocznego przedsięwzięcia byli Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Olsztynie, Koło Asuny-Mołtajny, Ośrodek Kultury Ukraińskiej w Asunach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach.

Andrzej Sydor

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: Festyn Ludowy w Asunach
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5