Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

Inauguracja Roku Kulturalnego Ukraińców Warmii i Mazur

W tym roku na scenie wystąpiła Grupa Kozackiej Sztuki Bojowej ,,Spas” z Zaporoża, która pokazała niezwykłe umiejętności taneczno-zręcznościowe. Oprócz nich wystąpiły wokalistki Waleria Bohusławśka i Mariczka Prytuła oraz duet ,,Żajworonky”.

W sobotę 11 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Srokowie odbyła się XXIII Inauguracja Roku Kulturalnego Ukraińców Warmii i Mazur. Poprzedzona została otwarciem wystawy poświęconej Wielkiemu Głodowi na Ukrainie w latach 1932-1933 przygotowanej przez kijowski ,,Memoriał”.

- Po dzień dzisiejszy nikt nie zdołał dokładnie policzyć ofiar tego stalinowskiego ludobójstwa, które pochłonęło miliony ludzkich istnień. Rosja nie przyznaje się do tej potwornej zbrodni. Co więcej zwolennicy Stalina, na czele z Putinem, prowadzą brutalną wojnę przeciwko Ukrainie – powiedział przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału ZUwP Stefan Migus. – Moja babcia była świadkiem tej zbrodni. Przeżyła. Ale strach i przerażenie były tak wielkie, że bała się o tym wspominać - powiedział przewodniczący Wszechukraińskiej Federacji ,,Spas” Ołeksandr Prytuła. – Tego typu wystawy zmuszają do refleksji nad losem ludzkości. Ukazują do czego mogą doprowadzić nienawiść i pogarda człowieka do człowieka – stwierdził pełnomocnik marszałka województwa ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Marek Leyk.

Następnie odbył się koncert pod hasłem ,,Kozacki ród nie zaginie”. Na scenę poproszono gości o zabranie głosu. Do zgromadzonych zwróciła się z listem od wojewody jego pełnomocnik ds. mniejszości narodowych i etnicznych Edyta Gadomska.

- Chciałbym podziękować władzom powiatowym, a w szczególności wójtowi Gminy Srokowo Franciszkowi Andruszkiewiczowi, za pomoc w organizowaniu tego typu imprez – powiedział wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz. Ze swojej strony wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma skupił się na historycznym wątku. – W przyszłym tygodniu będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego, które wiąże się z wojną polsko-bolszewicką. Po stronie polskiej walczyło ponad 15 tys. żołnierzy ukraińskich, a obroną Zamościa kierował dowódca 6 dywizji ukraińskiej płk Marko Bezruczko. Często zapominamy o takich faktach z historii naszych narodów.

– Na naszym terenie żyją przedstawiciele różnych mniejszości narodowych. Swoimi tradycjami wzbogacają kulturę naszego regionu przez co staje się on wyjątkowy – podkreślił z kolei starosta kętrzyński Jarosław Pieniak.

W tym roku na scenie wystąpiła Grupa Kozackiej Sztuki Bojowej ,,Spas” z Zaporoża, która pokazała niezwykłe umiejętności taneczno-zręcznościowe. Oprócz nich wystąpiły wokalistki Waleria Bohusławśka i Mariczka Prytuła oraz duet ,,Żajworonky”.

Organizatorami tegorocznego przedsięwzięcia byli Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Olsztynie i Koło w Srokowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Srokowie.

Andrzej SydorArtykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Srokowo: Inauguracja Roku Kulturalnego Ukraińców Warmii i Mazur
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5